Teatr Imperialny

Teatr Imperialny to grupa artystyczna złożona ze studentów i doktorantów UMCS w 2013 roku przy Studenckim Kole Artystyczno-Naukowym Teatrologów.

Obecnie tworzy w ACKiM UMCS Chatka Żaka, gdzie wystawia swoje spektakle. Co roku stara się wystawiać coś nowego. Oprócz "Spowiedzi masochisty" ma na koncie takie spektakle jak „Delikatne. Wrażliwe. Niewinne” (2014) - powstały na podstawie tekstów napisanych przez studentów UMCS, czy spektakl na podstawie noweli Tadeusza Różewicza „Moja Córeczka” (2012). Do ich najnowszych spektakli należą „Dostojevsky T-R.I.P” z 2017 roku oraz „Alina w krainie Polska” jako efekt ich badań nad tożsamością, kulturą pogranicza na przykładzie migrantów ukraińskich w Lublinie. Obecnie spektakl grany jest pod tytułem „Alina po drugie stronie granicy".

Spektakle Teatru Imperialnego są dla wszystkich, którzy interesują się zarówno teatrem w ogóle jak i teatrem studenckim, kontestacyjnym. Ich grupą docelową są przede wszystkim młodzi ludzie - nie tylko studenci - ponieważ w swoich spektaklach podejmują tematy trudne, obecne, aktualne i ważne dla społeczeństwa. Opowiadają o tym, jakie problemy i przeciwności losu dotykają każdego człowieka, a w szczególności młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć się we współczesnym świecie.

Ich warsztaty teatralne, czy też próby do spektaklu stanowią pracę kolektywną i organiczną. Oni sami są dla siebie nawzajem nauczycielami i uczniami. Każdy może przynieść swój pomysł na warsztaty oraz wiedzę i umiejętności do przekazania. Dzięki temu teatr jest barwny i bogaty, bo w ich działach spotykają się pieśni, choreografie ruchowe i taneczne oraz oczywiście słowo mówione. Również śmiało sięgają po nowinki XXI wieku, jak projekcje, nagrania wywiadów czy ankiety online jako narzędzie badawcze.

Widowiska znajdują się pod nadzorem Ekateriny Sharapovej - absolwentki Lubelskiego Studium Teatralnego CSK/UMCS, studium pantomimy w Krasnojarsku, teatrologii UMCS a obecnie studentki Uniwersytetu Warszawskiego (na kierunku Pedagogika Teatru), która pełni rolę  reżyserki. Kuratorka linii Słowo w Chatce Żaka czuwa nad wymiarem artystycznym i estetycznym naszej pracy, sprawiając, że wiele kreatywnych pomysłów staje się jednym wybitnym spektaklem. 

Niezmiennie będą zajmować się prowadzeniem warsztatów i pracą nad spektaklami. Dlatego w ich grupie nie może zabraknąć osób o najróżniejszych umiejętnościach, t.j. taniec, śpiew, recytacja, fotografia i obróbka zdjęć, produkcja filmów, obsługa świateł i dźwięku, zdolności plastyczne - malowanie, szycie, rzeźbienie i wiele innych. W ich teatrze znajdzie się miejsce dla każdego.

Zapraszamy do kontaktu:

Mail: teatrimperialny2021@gmail.com 

Facebook

Instagram