Teatr Imperialny

Teatr Imperialny to grupa artystyczna złożona ze studentów i doktorantów UMCS w 2013 roku. Grupa działa przy Studenckim Kole Artystyczno-Naukowym Teatrologów, którego opiekunem jest dr Jarosław Cymerman z Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

Stale współpracujemy z Chatką Żaka. To właśnie tam wystawiamy swoje spektakle. Co roku staramy się wystawiać coś nowego. Oprócz "Spowiedzi masochisty" mamy na koncie takie spektakle jak „Delikatne. Wrażliwe. Niewinne” (2014) - powstały na podstawie tekstów napisanych przez studentów UMCS, spektakl na podstawie noweli Tadeusza Różewicza „Moja Córeczka” (2012). Do naszych najnowszych spektakli należą „Dostojevsky T-R.I.P” z 2017 roku oraz „Alina w krainie Polska” jako efekt naszych badań nad tożsamością, kulturą pogranicza na przykładzie migrantów ukraińskich w Lublinie.

Spektakle Teatru Imperialnego są dla wszystkich, którzy interesują się zarówno teatrem w ogóle jak i teatrem studenckim, kontestacyjnym. Naszą grupą docelową są przede wszystkim młodzi ludzie - nie tylko studenci - ponieważ w swoich spektaklach podejmujemy tematy trudne, obecne, aktualne i ważne dla społeczeństwa. Opowiadamy o tym, jakie problemy i przeciwności losu dotykają każdego człowieka, a w szczególności młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć się we współczesnym świecie.

Nasze warsztaty teatralne, czy też próby do spektaklu stanowią pracę kolektywną i organiczną. To my sami jesteśmy dla siebie nawzajem nauczycielami i uczniami. Każdy może przynieść swój pomysł na warsztaty oraz wiedzę i umiejętności do przekazania. Dzięki temu nasz teatr jest barwny i bogaty, bo w naszych działach spotykają się pieśni, choreografie ruchowe i taneczne oraz oczywiście słowo mówione. Również śmiało sięgamy po nowinki XXI wieku, jak projekcje, nagrania wywiadów czy ankiety online jako narzędzie badawcze.

Widowiska znajdują się pod nadzorem Ekateriny Sharapovej - absolwentki Lubelskiego Studium Teatralnego CSK/UMCS, studium pantomimy w Krasnojarsku oraz teatrologii UMCS, która pełni rolę naszej reżyserki. Czuwa nad wymiarem artystycznym i estetycznym naszej pracy, sprawiając, że wiele kreatywnych pomysłów staje się jednym wybitnym spektaklem. Natomiast kwestiami organizacyjnymi zajmuje się prezes SKANT Przemysław Mrowiński. To prawdopodobnie od niego dowiedzieliście się o Imperialnym i to on będzie prowadził część warsztatów z podstaw pracy teatralnej, jako student Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”.

Teatr Imperialny niezmiennie będzie zajmował się prowadzeniem warsztatów i pracą nad spektaklami. Dlatego w naszej grupie nie może zabraknąć osób o najróżniejszych umiejętnościach, t.j. taniec, śpiew, recytacja, fotografia i obróbka zdjęć, produkcja filmów, obsługa świateł i dźwięku, zdolności plastyczne - malowanie, szycie, rzeźbienie i wiele innych. W naszym teatrze znajdzie się miejsce dla każdego.

Zapraszamy do kontaktu:
teatr.imperialnyskant@gmail.com
Tel. 694070133
https://www.facebook.com/TeatrImperialny/
https://www.instagram.com/teatr.imperialny.umcs/