Ruch

#taniec

#społeczność

#improwizacja

#poszukiwanie

#cielesność

RUCH ma charakter interdyscyplinarny, łączący taniec z  różnymi rodzajami działalności artystycznej. Celem linii jest zapewnienie studentom przestrzeni do działań w zakresie szeroko pojętej pracy z ciałem i ruchem. Program ma dawać studentom możliwość rozwoju w zakresie tańca, kolaboracji z innymi liniami artystycznymi programu Chatki Żaka, a także edukacji. Biorąc udział w wydarzeniach w ramach linii RUCH, studenci będą mieli okazję poznawać różne style tańca oraz brać udział w rozmaitych interdyscyplinarnych projektach.

W ramach linii RUCH odbywać się będzie szereg cyklicznych działań, takich jak warsztaty, spotkania improwizacyjne, spektakle, konferencje.

KURATOR

Paulina Zarębska – doktorantka nauk o poznaniu i komunikacji społecznej na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. Tancerka, badaczka tańca, choreografka z ponad 10-letnim doświadczeniem, związana od lat ze Studiem Tańca UDS. Członkini Polskiego Forum Choreologicznego. Z zakresu tańca jazzowego szkoliła się w Broadway Dance Connection w Wiedniu

Adrianna Sawczak - magister prawa, tancerka, instruktorka tańca i pilatesu, choreografka. Jej doświadczenie taneczne oraz sceniczne trwa nieprzerwanie od 2000 roku. W swojej pracy choreografa i instruktora specjalizuje się w takich stylach jak taniec współczesny, modern jazz, floorwork i improwizacja. Wiedzę i umiejętności zdobywała w szkołach w kraju i zza granicą m.in w Kieleckim Teatrze Tańca w Kielcach, Pineapple Dance Studio w Londynie. Stale podnosi swoje kwalifikacje i szkoli się pod okiem choreografów krajowych i zagranicznych. Od 2016 roku prowadzi swój teatr tańca - Grupę taneczną zMYsł, z którą zrealizowała kilkanaście spektakli, performance'ów i filmów krótkometrażowych. Zajęcia prowadzi w oparciu o autorską metodykę nauki tańca opartą na koncepcji PCB (pelvis, core, breath z ang. miednica, centrum, oddech).

PROJEKTY/DZIAŁANIA

Kultura i Ruch - to cykliczne warsztaty taneczne związane ze stylami tańca różnych kultur świata, którym towarzyszyć będą mini wykłady o kulturze i historii poszczególnych tańców. W programie planowane są  warsztaty m.in. z flamenco, lindy hop, samby, tańca brzucha, kankana.

Kobiety w RUCHu - to specjalny program dla studentek, który ma na celu rozwinąć świadomość ciała zdolność poznawania własnego “ja” w tańcu, a także otworzyć uczestniczki na eksplorację siebie poprzez taniec. W programie warsztaty z high heels - tańca na szpilkach oraz woman improv - warsztaty z improwizacji.

RUCH na co dzień – celem zajęć jest stworzenie przestrzeni dla studentów, którzy chcą poznać rodzaje tańców, których znajomość wykorzystać będą mogli w różnych okolicznościach życia codziennego.
W planie zajęcia z hip hopu, salsy, tańca towarzyskiego.

Akademia Musicalu Chatki Żaka - cykliczne zajęcia kształcące studentów z zakresu  tańca, aktorstwa
i śpiewu sfinalizowane na koniec roku akademickiego musicalem. Celem Akademii będzie wielopłaszczyznowy rozwój studentów w kierunku pracy na scenie.

Taniec i niepełnosprawność - “poRUszamy granice” - program ma na celu zaangażowanie studentów z niepełnosprawnościami w zajęcia ruchowe, które będą miały charakter pobudzenia motorycznego,
a także pewnego rodzaju terapii. Zwieńczeniem spotkań będzie performance stworzony we współpracy z innymi liniami programowymi Chatki Żaka.

Laboratorium Ruchu Chatki Żaka - jest ścieżką przeznaczoną dla studentów zainteresowanych nie tylko praktyką, ale i teoretyczną stroną problematyki szeroko pojętego tańca. Planowane wydarzenia: warsztaty psychoterapii ruchem, warsztaty z kinetografii Rudolfa Labana, rozmowy o RUCHu - cykl spotkań dotyczących badań nad tańcem, konferencje naukowo-artystyczne.

ŻAK NEW ART - interdyscyplinarne działania artystyczne łączące wszystkie linie programowe:

KADR + RUCH

- projekt łączący fotografię z tańcem zwieńczony wystawą studentów z fotografiami tancerzy,

- warsztaty z pozowania do zdjęć.

VISUAL ART + RUCH

- projekt łączący nowoczesne sztuki wizualne, takie jak mapping z tańcem zwieńczone produkcją wideo.

SŁOWO + RUCH

- warsztaty z aktorstwa dla tancerzy,

- spotkania improwizacyjne łączące słowo i ruch.

DŹWIĘK + RUCH

- nawiązanie kolaboracji z uczestnikami linii DŹWIĘK w formie teledysków, materiałów wideo łączących wokalistów i muzyków z tancerzami.

Kontakt z kuratorem: ruch@ack.lublin.pl