Ruch

#taniec

#społeczność

#improwizacja

#poszukiwanie

#cielesność

RUCH ma charakter interdyscyplinarny, łączący taniec z  różnymi rodzajami działalności artystycznej. Celem linii jest zapewnienie studentom przestrzeni do działań w zakresie szeroko pojętej pracy z ciałem i ruchem. Program ma dawać studentom możliwość rozwoju w zakresie tańca, kolaboracji z innymi liniami artystycznymi programu Chatki Żaka, a także edukacji. Biorąc udział w wydarzeniach w ramach linii RUCH, studenci mają okazję poznawać różne style tańca oraz brać udział w rozmaitych interdyscyplinarnych projektach.

W ramach linii RUCH odbywa się szereg cyklicznych działań, takich jak warsztaty, spotkania improwizacyjne, spektakle, konferencje.

KURATORZY

Paulina Zarębska – doktorantka nauk o poznaniu i komunikacji społecznej na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. Tancerka, badaczka tańca, choreografka z ponad 10-letnim doświadczeniem, związana od lat ze Studiem Tańca UDS. Członkini Polskiego Forum Choreologicznego. Z zakresu tańca jazzowego szkoliła się w Broadway Dance Connection w Wiedniu.

Adrianna Sawczak - magister prawa, tancerka, instruktorka tańca i pilatesu, choreografka. Jej doświadczenie taneczne oraz sceniczne trwa nieprzerwanie od 2000 roku. W swojej pracy choreografa i instruktora specjalizuje się w takich stylach jak taniec współczesny, modern jazz, floorwork i improwizacja. Wiedzę i umiejętności zdobywała w szkołach w kraju i zza granicą m.in w Kieleckim Teatrze Tańca w Kielcach, Pineapple Dance Studio w Londynie. Stale podnosi swoje kwalifikacje i szkoli się pod okiem choreografów krajowych i zagranicznych. Od 2016 roku prowadzi swój teatr tańca - Grupę taneczną zMYsł, z którą zrealizowała kilkanaście spektakli, performance'ów i filmów krótkometrażowych. Zajęcia prowadzi w oparciu o autorską metodykę nauki tańca opartą na koncepcji PCB (pelvis, core, breath z ang. miednica, centrum, oddech).

PROJEKTY/DZIAŁANIA PODJĘTE W 2021/2022

Kobieta w RUCHu - to specjalny program dla studentek, który ma na celu rozwinąć świadomość ciała zdolność poznawania własnego “ja” w tańcu, a także otworzyć uczestniczki na eksplorację siebie poprzez taniec. W ramach projektu odbyły się już między innymi warsztaty z hip-hopu i tańca współczesnego.

RUCH na co dzień – celem zajęć jest stworzenie przestrzeni dla studentów, którzy chcą poznać rodzaje tańców, których znajomość wykorzystać będą mogli w różnych okolicznościach życia codziennego. W ramach programu odbyły się zajęcia z hip hopu, tańca towarzyskiego i Jogi.

Laboratorium Ruchu Chatki Żaka - jest ścieżką przeznaczoną dla studentów zainteresowanych nie tylko praktyką, ale i teoretyczną stroną problematyki szeroko pojętego tańca. W ramach odbywają się spotkania z artystami i naukowcami.

Musical Cyrkowy Chatki Żaka - to projekt artystyczny, który zakłada stworzenie unikatowego widowiska muzyczno-cyrkowo-tanecznego. Głównym celem projektu jest oddanie głosu młodym lubelskim artystom. To właśnie oni (pod okiem specjalistów) tworzą ten spektakl na każdym jego etapie. Inicjatywa, poza walorami artystycznymi, ma być też wyrazem tego, co młodzi ludzie czują, myślą i przeżywają na co dzień. Premiera planowana jest na początek 2023 roku. 22 czerwca 2022 r. w ramach „Musical Cyrkowy Chatki Żaka - Work in Progress”, artyści po raz pierwszy zaprezentowali fragmenty etiud, choreografii i utworów oraz niedokończonych jeszcze pomysłów scenicznych.

Studencki Międzynarodowy Dzień tańca w Chatce Żaka – całodniowe wydarzenie podczas którego studenci mogli wziąć udział w warsztatach, spektaklach, otwarciu wystawy czy spotkaniu z naukowcami i artystami.

Śledźcie nasze media by dowiedzieć się co szykujemy dla Was w nowym roku akademickim!

Kontakt z kuratorami: ruch@ack.lublin.pl
Sprawdź Fanpage linii RUCH!