Kadr

#art-house

#przeglądy

#klasyka

#DKF

#kino autorskie

KADR to spotkania z dobrym filmem, który wyróżnia się artystyczną jakością, to utwory oryginalne i wymagające w odbiorze. KADR to najciekawsze premiery, prezentacje kina autorskiego, filmy fabularne i dokumentalne, obrazy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, często niedostępne w lubelskich kinach.

KADR kieruje swoją działalność do społeczności akademickiej zainteresowanej sztuką filmową, do kinomanów, którzy widzą w filmie coś więcej niż tylko rozrywkę, a po projekcjach chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnego kina, a także poznać historię X Muzy.

KURATOR

Piotr Kotowski –  pracownik ACK UMCS Chatka Żaka od 45 lat, publicysta filmowy, tłumacz, animator kultury filmowej. Współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Black Cat, ekspert Stowarzyszenia Kin Studyjnych, wieloletni wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF. Członek jury na międzynarodowych festiwalach filmowych i długoletni rektor Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Dwukrotny laureat nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

PROJEKTY/DZIAŁANIA

Kino studyjne – Kino Chatka Żaka od początku swego istnienia (czyli od 1965 roku) prowadzi działalność w formule studyjnej. Na jego program składają się filmy wyróżniające się artystyczną jakością, oryginalne w formie i treści, wymagające w odbiorze, skłaniające do refleksji.

Przeglądy filmowe – kinomani trafią na nie w programie Studenckich Konfrontacji Filmowych, replikach różnych festiwali, w retrospektywach autorskich czy przeglądach kinematografii narodowych.

Wieczory z klasyką filmową – cykliczne prezentacje filmów nakręconych jeszcze na taśmie światłoczułej. Inną okazję do spotkań z historią kina przyniosą tematyczne seminaria filmowe oraz wystawy prac wybitnych twórców polskiej szkoły plakatu.

Dyskusyjny Klub Filmowy BARIERA – po długiej przerwie wznawia swoją działalność. Spotkaniom klubowym, obok projekcji wyjątkowych filmów, towarzyszyć będą komentarze krytyków filmowych, spotkania z twórcami filmów, rozmowy widzów z zaproszonymi gośćmi.

Kontakt z kuratorem: kadr@ack.lublin.pl