Visual Art

#twórczość

#forma

#awangarda

#intermedia

#eksperyment

VISUAL ART w Chatce Żaka to przestrzeń spotkania i przenikania różnych zjawisk z obszaru sztuk wizualnych – tradycyjnych, jak i eksperymentalnych. To miejsce otwarte na wszelkie przejawy twórczości i ekspresji artystycznej, przybierającej często nieoczekiwane i zaskakujące formy. To przestrzeń awangardy – sztuki nowej, młodej, buntowniczej, intermedialnej, odważnie przekraczającej granice. Tu odnajdą się wszyscy pragnący realizować swoje codzienne i niecodzienne, ekstrawaganckie i awangardowe pomysły artystyczne. Visual Art w Chatce Żaka to miejsce kolaboracji i kształtowania się przemian kulturowych, twórczej inspiracji, poszukiwania siebie i integracji wszystkich wrażliwych na doświadczanie sztuki.

KURATORZY

Mieczysława Goś – absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS, od 40 lat pracownik ACK UMCS Chatka Żaka. Pedagog, animator kultury, akwarelistka, kurator sztuk wizualnych.  Inicjator i założyciel galerii ACK UMCS w 1982 roku. Wychowała i ukształtowała kilka pokoleń postaw twórczych, ucząc odbioru, przeżywania i obcowania ze sztuką.

Agnieszka Dudek – artystka intermedialna, historyk sztuki, projektantka grafiki, kurator sztuk wizualnych. Laureatka nagrody dla najlepszego Absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS w 2016 roku. Uczestniczka i współorganizatorka wystaw sztuki, związana ze studencką Galerią Kont UMCS, od 3 lat pracuje w Chatce Żaka.

PROJEKTY/DZIAŁANIA

Nowy program 3 galerii: Galeria Główna, Galeria Fotografii i Video, Galeria Rzeźby i Obiektu – nastawiony na prezentację i doświadczanie najciekawszych zjawisk nowej sztuki zarówno młodych jak i uznanych artystów działających w obszarze intermediów, nowych mediów, sztuki eksperymentalnej, fotografii, video artu, sztuk performatywnych, designu oraz mediów tradycyjnych w nowym ujęciu. Wystawom będą towarzyszyć oprowadzania kuratorskie.

Spotkania ze sztuką – cykl spotkań autorskich z artystami oraz wykładów z historii i technologii sztuki, poprzez które poznasz najciekawsze zjawiska z obszaru sztuk wizualnych

Pracownie działań artystycznych: Pracownia artystyczna, Pracownia animacji, Przestrzeń działań nieoczywistych – to otwarte przestrzenie, w których zrealizujesz swoje twórcze pomysły

Warsztaty artystyczne, np. akwareli, ceramiki, rękodzieła – tu poznasz różne techniki i doświadczysz procesu twórczego

Reaktywacja ciemni fotograficznej – czyli podróże do świata fotografii analogowej

Kontakt z kuratorami: visualart@ack.lublin.pl