Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe" to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej, odbywający się corocznie od 1991.

Jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy, jak również edukacja – próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej kultury rodzimej oraz innych krajów oraz przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultur.

Wśród stałych punktów Festiwalu można znaleźć min. koncerty muzyczne wykonawców z Polski i z zagranicy, przegląd „Scena Otwarta" – koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem, najstarszy w Polsce (odbywający się od 1993 r.) i obecnie jeden z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych, konkurs fotograficzny pod hasłem "Tradycja w obiektywie", targi rękodzieła, warsztaty artystyczne (muzyczne, plastyczne, rękodzielnicze) oraz wydarzenia towarzyszące - Klub Festiwalowy - o tematyce nawiązującej do kultury tradycyjnej, wystawy plastyczne, spotkania z autorami książek i reżyserami filmów i prezentacje ciekawych projektów. W ciągu istnienia Festiwalu na jego scenie wystąpiło ponad 200 zespołów z około 30 krajów. Drugie tyle zagrało w ramach konkursu Scena Otwarta.

Dzięki ciekawej i różnorodnej propozycji repertuarowej oraz towarzyszącej festiwalowi atmosferze „folkowego święta", Mikołajki Folkowe zdobyły sobie opinię ważnego wydarzenia kulturalnego oraz jednego z najbardziej interesujących i prestiżowych przeglądów tego rodzaju muzyki w Polsce.

Strona internetowa festiwalu

Mikołajki Folkowe na Facebooku