Czym jest Chatka Żaka?

Czym jest Chatka Żaka?

To kultowa instytucja kultury na mapie Lublina, która od prawie 60 lat wspiera i popularyzuje kulturę studencką.

Jeżeli szukasz ciekawych (i często bezpłatnych!) wydarzeń kulturalnych, chcesz znaleźć miejsce gdzie możesz ze swoimi znajomymi poszaleć na koncercie albo spokojnie pograć w planszówki to trafiłeś idealnie!

Akademickim Centrum Kultury i Mediów cały czas coś się dzieje! Nasza działalność podzielona jest na 6 linii programowych (ruch, dźwięk, kadr, słowo, lifestyle, visual art), w ramach których organizowane są przeróżne wydarzenia. Regularnie odbywają się seanse filmowe opatrzone komentarzem postaci ze świata kina, wernisaże, spektakle grup studenckich, cyrkowe przedstawienia, koncerty największych gwiazd czy nasze flagowe festiwale, takie jak kultowe Mikołajki Folkowe i Bakcynalia oraz nieco młodsze formaty jak Przez Świat. Spotkania z podróżą oraz Inny Wymiar. Z chęcią reaktywujemy także festiwale z tradycją, tak jak to zrobiliśmy ze Studencką Wiosną Teatralną. Niezależnie czy interesujesz się sztuką, podróżami, grami RPG, tańcem czy ambitną kinematografią – z pewnością znajdziesz u nas coś dla siebie!

Jednak w Chatce Żaka nie tylko możesz doświadczać kultury, ale także ją tworzyć. Masz pomysł na jakieś działanie? Chętnie Cię wysłuchamy i pomożemy zrealizować Twój projekt w ramach Przestrzeni Kultury Studenckiej. Możesz także zgarnąć dofinansowanie na Twój pomysł i nauczyć się pozyskiwać środki na działania kulturalne poprzez Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka. Raz w roku prowadzimy nabór projektów do tego programu stypendialnego, więc szykuj się!

Dodatkowo możesz wziąć udział w szeregu warsztatów rozwijających Twoje pasje i poszerzających kompetencje, dołączyć do naszych zespołów artystycznych czy poznawać instytucję kultury od kuchni jako wolontariusz lub stażysta.

Działają u nas także Akademickie Radio Centrum i TV UMCS, w ramach których rozwiniesz swoje dziennikarskie umiejętności, poprowadzisz autorską audycję, czy nakręcisz swój pierwszy reportaż. 

Chętnie poznajemy się także z innymi akademickimi centrami kultury z całej Polski poprzez Forum Kultury Studenckiej – co jakiś czas w ramach projektu odwiedzają nas studenci z innych miast ze swoją dawką kultury, więc wpadnij sprawdzić jak działają.

Możliwości jest tyle, że musiałbyś studiować przynajmniej dwa razy żeby wszystkiego doświadczyć. Odwiedzaj stronę regularnie, by wiedzieć co się u nas dzieje i wbijaj do Chatki! Widzimy się!

* w sezonie działa u nas kawiarnia Chatka Café, więc w przerwie między zajęciami wpadaj na kawkę :)