Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej

Chór Akademicki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej jest reprezentacyjnym zespołem Uczelni. Został powołany w 1949 roku z inicjatywy studentów – entuzjastów śpiewu chóralnego, kierowanych przez prof. Adama Wyleżyńskiego, byłego rektora Konserwatorium Wileńskiego.

O Chórze Akademickim UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej

W swojej wieloletniej historii chór uczestniczył w licznych prestiżowych koncertach, konkursach i festiwalach, zdobywając szereg nagród i wyróżnień. Jest laureatem Złotych Dyplomów i pierwszych nagród w konkursach polskich i zagranicznych: Nerpelt (Belgia, 1974), wyróżnienie na festiwalu w Llangolen (Walia, 1974), Moers – Repelen (Niemcy, 1992), Vaasie (Finlandia, 1998), Fort Lauderdale (Floryda, USA, 1999), Prevezie (Grecja, 2000), Bruck (Austria, 2001), Linz (Austria, 2003).

Od 1985 roku dyrygentem i dyrektorem artystycznym jest Urszula Bobryk – absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Pod jej kierownictwem chór zapoczątkował aktywną współpracę z Filharmonią Lubelską im. H. Wieniawskiego, wykonując dzieła oratoryjne J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, K. Szymanowskiego, C. Orffa, G. Mahlera, W. Kilara, H. M. Góreckiego.

Pod kierownictwem Urszuli Bobryk zespół wyróżnia się dbałością o wysoki poziom wykonawczy, udziałem w wielu międzynarodowych projektach muzycznych oraz promowaniem współczesnej polskiej muzyki chóralnej za granicą.

Dołącz do nas!

Zajęcia Chóru odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 18:00-20:00 w Stołówce UMCS "Trójka", ul. Langiewicza 16.

Dyrygent: prof. dr hab. Urszula Bobryk

Strona internetowa Chóru Akademickiego UMCS

Chór Akademicki UMCS na Facebooku 

Wybrane wydarzenia z udziałem Chóru Akademickiego: