Wystawa Piotra Korola pt. „Pracownia”

17 listopada 2017 r. (piątek) o godzinie 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS (budynek Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11, III piętro) odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Pracownia”, autorstwa Piotra Korola, adiunkta na Wydziale Artystycznym UMCS.

Wystawa odnosi się do miejsca, jakim była pracownia malarza, ale również do drogi, jaką przebył by się tam znaleźć, a potem wrócić do domu.

– Chodziłem tam i z powrotem kilka tysięcy razy. Droga do pracowni zajmowała mi osiem minut piechotą. Ten krótki spacer wystarczał, by doświadczyć swoistej przemiany. Wówczas następowało pewne oczyszczenie, z każdym krokiem uwalniałem głowę od problemów i zanurzałem się w świat obrazów. Ten subtelny proces wspomagałem oglądając wciąż te same obiekty: klatki schodowe, ściany, podłogi, chodniki, prześwit, windę. Poprzez tak zwielokrotnione obserwacje poznałem te miejsca wnikliwie. Odczułem potrzebę dokumentowania tego, co ulotne, jednocześnie wierząc w odkrycie tego, co podczas powierzchownego oglądu jest niedostępne. Fotografując, tworzyłem rodzaj osobistego notatnika, nie sądziłem, że kiedykolwiek pokażę publicznie te prace – mówi Piotr Korol o swojej wystawie.

Ekspozycja obejmuje trzy cykle fotograficzne oraz kilka prac stanowiących luźno powiązany zbiór. Zestawy „Studium światła” i „Prześwit” odnoszą się do problematyki światła, m.in. jego zmienności w kontekście rytmu dobowego czy cyklu pór roku. Natomiast seria zatytułowana „Zacieki w pracowni” powstała podczas pracy nad „Obrazami grawitacyjnymi”.

 

    Aktualności

    Autor
    Anna Nieoczym
    Data dodania
    13 listopada 2017