Światowe kino w Chatce Żaka

Wracamy do Was z 27. Studenckimi Konfrontacjami Filmowymi! Wpadajcie do naszej Sali Widowiskowej na dobre kino.

 
 

Program:

sobota 13.03.21, g. 18:30
 
Żegnaj, mój synu, reż. Xiaoshuai Wang, Chiny 2019 (185 min)
 
W rolach głównych Jingchun Wang, Mei Yong, Xi Qi. Nagrody za najlepsze role: męską (J. Wang) oraz kobiecą (M. Yong) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie ’2019.

Obejmująca trzy dekady rodzinna saga, której tłem są społeczne, polityczne  i ekonomiczne przemiany, do jakich doszło w Chinach, począwszy od lat 80. Jest to zarazem opowieść o bolesnych stratach, niezabliźnionych ranach i próbie pojednania. Życie małżeńskiej pary rozpada się na kawałki wraz ze śmiercią ich synka. A ich dramat pogłębia „polityka jednego dziecka” narzucona przez władzę. Nie chcą poddać się temu dyktatowi i próbują mimo wszystko go obejść.

niedziela 14.03.21, g. 18.30
 
Obrazy bez autora, reż. Florian Henckel von Donnersmarck, Niemcy/Włochy 2018 (188 min)
 
W rolach głównych: Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer. Nominacje do Oscara’2019 za najlepszy film zagraniczny i zdjęcia; nominacja do Złotego Globu’2019 za najlepszy film zagraniczny.

Jeszcze jeden wariant losu artysty gotowego dla zaistnienia zaprzedać duszę diabłu. Diabłów jest tutaj dwóch, a nawet trzech. Pierwszy przywdział brunatny mundur w czasach nazizmu. Drugi kusił komunistyczną wizją świetlanej przyszłości w powojennych Niemczech. Trzeci zachwalał atrakcje kapitalistycznego raju. Konszachty z diabłem to zawsze niebezpieczna gra.

wtorek 16.03.21, g. 19.30
 
Ojciec, reż. Kristina Grozewa, Petar Wałczanow, Bułgaria/Grecja 2019 (87 min)
 
W rolach głównych: Iwan Barnew, Iwan Sawow, Tanja Szachowa. Grand Prix na MFF w Karlowych Warach’2019; Grand Prix na MFF w Tiranie’2019; nagroda za reżyserię oraz nagroda publiczności na MFF na Sachalinie’2019; Grand Prix oraz nagroda za scenariusz na Festiwalu Bułgarskich Filmów Fabularnych’2019; Grand Prix na MFF w Trieście’2020.

To normalne, że Wasyl przeżywa śmierć żony. Pogrzeb nie oznacza jednak zamknięcia rozdziału. Czuje, że żona zza światów chce mu coś ważnego przekazać. Próbuje nawiązać z nią kontakt, korzystając z pomocy szarlatanów. Tyle że rozwiązanie zagadki nosi w sobie.

czwartek 18.03.21, g. 19.30
 
30 gramów, reż. Saeed Roustayi, Iran 2019 (131 min)
 
W rolach głównych: Payman Maadi, Navid Mohammadzadeh, Parinaz Izadyar. Nagroda za reżyserię oraz za rolę męską (N. Mohammadzadeh) na MFF Tokio’2019.

Iran pod rządami ajatolahów dawno wypowiedział bezwzględną wojnę dilerom narkotyków i narkomanom. Efekt jest jednak odwrotnie proporcjonalny wobec brutalnych akcji policji i drakońskich wyroków, łącznie z karami śmierci: uzależnionych od narkotyków przybywa, a na czarny rynek w Iranie trafia codziennie dziesięć ton trefnego towaru. Najbardziej kasowy irański film roku, odsłania kulisy bezpardonowej walki między policją a narkobiznesem w wojnie, której końca ani zwycięzców nie widać.

niedziela 21.03.21, g. 18.30
 
Nasz czas, reż. Carlos Reygadas, Meksyk/Francja/Niemcy/Dania/Szwecja 2018 (175 min)
 

W rolach głównych: Natalia López, Phil Burgers, Carlos Reygadas. Nagroda za reżyserię na MFF w Hawanie’2018; nagroda krytyków na MFF w São Paulo’2018.

Historia małżeństwa, które decyduje się żyć w otwartym związku i stopniowo prowadzi swoją relację na skraj przepaści. Nasz czas nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem. Intymne są w nim przede wszystkim pytania o relacje i pasja, z jaką twórca dzieli się nimi z widzami. Akcja filmu rozgrywa się na meksykańskiej prowincji, w rodzinie zamożnych farmerów, którzy łączą ciężką pracę na ranczu z zamiłowaniem do sztuki. Obserwując walczące zwierzęta i zmagających się ze sobą ludzi, Reygadas pokazuje, jak kultura tworzy tamę dla instynktów, jak przekuwa pożądanie, agresję i namiętność w sztukę.

Zwiastun

Uwaga: karnety z ubiegłorocznych Konfrontacji Filmowych zachowują ważność. 
 
Bilety na pojedyncze seanse: 12 zł (ulgowy), 15 zł (normalny)
 
Bilety możecie kupić godzinę przed seansem w kasie Chatki Żaka lub na stronie (link podamy na dniach, bądźcie czujni!). 
 
Do zobaczenia przed ekranem!

    Aktualności

    Autor
    Agnieszka Bąk
    Data dodania
    11 marca 2021