Rusza nabór do Musicalu Cyrkowego Chatki Żaka!

Musical Cyrkowy Chatki Żaka to powstający z inicjatywy ACKiM UMCS Chatka Żaka i Fundacji Sztukmistrze projekt artystyczny, który zakłada stworzenie unikatowego widowiska muzyczno-cyrkowo-tanecznego.

Co jest celem projektu?
Głównym celem projektu jest oddanie głosu młodym lubelskim artystom. To właśnie oni (pod okiem specjalistów) będą tworzyć ten spektakl na każdym jego etapie. Inicjatywa poza walorami artystycznymi ma być też wyrazem tego, co młodzi ludzie czują, myślą i przeżywają na co dzień. Poprzez realizację spektaklu chcemy ich wypromować i dać możliwość nie tylko zdobycia doświadczenia, ale również pracy. Premiera widowiska planowana jest w Lublinie na 2023 rok, a formuła da możliwość jego prezentacji w innych polskich miastach czy też poza granicami naszego kraju. Chcemy, by spektakl był jedną z lubelskich wizytówek Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Jak ma wyglądać ten projekt?
Planujemy stworzenie unikatowego widowiska, którego treść oraz forma zostaną wypracowane przez młodych twórców biorących udział w projekcie, metodą research-creation (warsztatową metodą kolektywnej pracy twórczej). Ten model pracy nastawiony jest na stworzenie unikatowej, autentycznej i autotematycznej kompozycji treściowej, opartej o aktualne, ważne dla artystów biorących udział w projekcie treści. Wytworzone mają być one w sposób organiczny podczas poszukiwań w zakresie ekspresji ruchu, przedmiotu, ciała i dźwięku. Spektakl byłby oparty o 3 wiodące gałęzie sztuki performatywnej: taniec, cyrk, muzykę i prezentował ich innowacyjne, synkretyczne połączenie we współczesnej interpretacji. W swojej ostatecznej formie spektakl ma być ponadto uniwersalny w odbiorze - pełne zrozumienie jego treści ma być dostępne tak dla dzieci, jak i dorosłych, osób o zróżnicowanym pochodzeniu, niezależnie od rodzimego języka. Chcielibyśmy wystawiać go zarówno plenerowo, jak i w salach teatralnych.

Kogo szukamy?
Młodych artystów pochodzących z Lublina lub rezydujących w tym mieście. Metodą otwartego castingu planujemy wyłonić 10-12-osobowy zespół osób w wieku 18-30 lat o różnorodnych, uzupełniających się kompetencjach w dziedzinie śpiewu, gry na instrumencie, tańca, akrobatyki, żonglerki czy manipulacji przedmiotami.

Pod czyją opieką powstanie projekt?
Opiekę nad procesem tworzenia spektaklu, jego reżyserią i produkcją zajmie się Jakub Szwed - lubelski artysta, reżyser, producent i animator kultury, przy wsparciu dwojga związanych z Lublinem twórców/artystów, którzy w projekcie przyjęliby rolę mentorów/kuratorów artystycznych - Pauliny Zarębskiej (tancerki i choreografki) oraz Huberta Pyrgiesa (kompozytora, wokalisty, instrumentalisty i producenta muzycznego).

Zgłoszenia:
Prosimy o wypełnienie formularza (lub formularzy). Na zgłoszenia czekamy do 18 lutego. Osoby, które się zakwalifikowały, zaprosimy na przesłuchania do Chatki Żaka w dniach 26-27 lutego.

Muzycy
Tancerze
Pozostali artyści

Do zobaczenia!

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    2 lutego 2022