PsychoKino: "Touch Me Not"

Zapraszamy na seans filmu "Touch Me Not" w ramach cyklu PsychoKino. Wydarzenie odbędzie się 12 marca 2019 r. o godz. 16:30 w Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka.

PsychoKino to cykl spotkań filmowych organizowanych przez Wydział Filozofii i Socjologii UMCS oraz Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych UMCS dla społeczności akademickiej i Lublina. Filmom towarzyszy dyskusja ekspertów na temat kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym, relacjami i samopoznaniem.

W ramach czwartego w tym roku akademickim seansu PsychoKina zaprezentowany zostanie film rumuńskiej reżyserki Adiny Pintilie "Touch me not" (2018). Obraz dotyka tematu, który nieczęsto poruszany jest w kinie w sposób tak bezpośredni, wymyka się jednoznacznym przyporządkowaniom gatunkowym - jest czymś na pograniczu fabuły i dokumentu, ukazując bohaterów konfrontowanych z własną nagością, intymnością i seksualnością.

"Początkowo chciałam, by był to projekt osobisty i skupiony wyłącznie na mnie samej, ale potem zrozumiałam, że każdy rozumie intymność inaczej i bardziej interesujące będzie przedstawienie na ekranie odmiennych perspektyw kilkorga różnych bohaterów. W końcu choćby zwykły dotyk, który dla jednej osoby stanowi zwykły wyraz sympatii i bliskości, dla innej będzie nadużyciem, przekroczeniem granic, na które pozwala tylko najbliższym. W jaki sposób ludzie negocjują status wzajemnej relacji? Kiedy i na jakich zasadach decydują się wyeksponować przed drugim człowiekiem własną cielesność? Uznałam, że podróż zainspirowana przez takie pytania może okazać się naprawdę fascynującym przeżyciem." - Adina Pintilie w wywiadzie dla Filmwebu.

Po filmie odbędzie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą:

  • Jagoda Tomczak-Osuchowska - pedagog (Zespół ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych UMCS)
  • Katarzyna Zabratańska - feministka, aktywistka
  • Ivan Davydenko - doktorant (Instytut Filozofii UMCS)
  • dr Anna Bieganowska-Skóra (Zakład Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej UMCS)

Prowadzenie: dr Justyna Rynkiewicz (UMCS), mgr Grzegorz Michalik (UMCS)

Wstęp wolny

Wydarzeniu patronuje Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne


Dołącz do wydarzenia na Facebooku

    Aktualności