Polska Szkoła Plakatu

Galeria plakatu filmowego ze zbiorów kolekcji autorskiej Piotra Kotowskiego to plejada najwybitniejszych, znakomitych nazwisk Polskiej Szkoły Plakatu od najwcześniejszych lat 50. po współczesność. Kolekcja zawiera 2000 plakatów do filmów polskich i zagranicznych.

Na wystawie „Emocje zamknięte w plakacie” przedstawiamy po jednym plakacie 20 uznanych twórców: Roman Cieślewicz, Jakub Erol, Jerzy Flisak, Wiktor Górka, Maciej Hibner, Andrzej Klimowski, Andrzej Krajewski, Eryk Lipiński, Jan Lenica, Edward Lutczyn, Jan Młodożeniec, Roman Opałka, Andrzej Pągowski, Franciszek Starowieyski, Stasys Eidrigericius, Waldemar Świerzy, Henryk Tomaszewski, Wiesław Wałkuski, Henryk Waniek, Wojciech Wenzel.

Jest to mieszanka stylów i różnorodność gatunków filmowych, jednak każdy plakat wyróżnia się swoim klimatem i użyciem odpowiedniego środka artystycznego przekazu.

To potrzebna i wartościowa wystawa, która w różnych wymiarach przywołuje istotne elementy dziedzictwa kultury wizualnej – filmu i towarzyszącej jej sztuki plakatu, a zarazem odnosi się do historii miejsca – samej Chatki Żaka i pamiętnych cyklów prezentacji kinowych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, z którym nieodłącznie związany był jego niezastąpiony animator, a także, jak się dziś okazuje, kolekcjoner plakatów o tematyce filmowej – Piotr Kotowski – jak mówi recenzent wystawy dr Piotr Majewski.

Sam autor kolekcji, Piotr Kotowski, wspomina: W latach 60. ubiegłego wieku, w małym miasteczku na Lubelszczyźnie, życie towarzyskie, i nie tylko, toczyło się wokół trzech przybytków: knajpy, kościoła i kina. Do bywania w knajpie byłem stanowczo za młody, do kościoła specjalnie mnie nie ciągnęło. Za to szybko odkryłem, że to kino jest tym magicznym i mistycznym miejscem, tworzącym doskonałe remedium na szarą rzeczywistość.

    Aktualności

    Autor
    Agnieszka Bąk
    Data dodania
    17 grudnia 2020