Koncert kolęd Zespołu Tańca Ludowego UMCS

Zespół Tańca Ludowego UMCS wraz z Akademickim Centrum Kultury UMCS zapraszają na koncert tradycyjnych kolęd i pastorałek, który odbędzie się 14 grudnia o godz. 18:00 w dużej sali widowiskowej ACK.

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS. Został założonym przez dyrektora seniora, kierownika artystycznego i choreografa Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie kieruje nim Lech Leszczyński.

Głównym celem zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół posiada ponad 20 godzin repertuaru, obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Członkowie zespołu występują w oryginalnych kostiumach. Dotychczas w zespole tańczyło ponad 8000 studentów. Aktualnie tworzy go około 150 osób.

Zespół występował w 56 krajach na pięciu kontynentach, gdzie łącznie dał około 6000 koncertów. Czterokrotnie występował przed Janem Pawłem II – w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001). W 2016 roku występował ponad 80 razy, m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Kazimierzu Dolnym. Ponadto brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Nova Petropolis w Brazylii.

    Aktualności