Incydent Polski 2022 | Work in progress odbędzie się w Chatce Żaka!

Nie możesz doczekać się Carnavalu Sztukmistrzów? Jesteś miłośnikiem sztuki cyrkowej i z przyjemnością oglądasz spektakle teatralne? Jeżeli tak, to Incydent Polski z pewnością przypadnie Ci do gustu! Warsztaty Kultury oraz ACKiM UMCS Chatka Żaka zapraszają w dniach 22-24 kwietnia na wyjątkowe wydarzenie, w ramach którego będziemy oglądać prezentacje tworzących się spektakli polskich artystów cyrkowych.

Incydent Polski to konkurs na najciekawsze pomysły spektakli cyrkowych, który został ogłoszony jesienią ubiegłego roku przez Warsztaty Kultury. Zakwalifikowani do niego artyści mają szansę otrzymać wsparcie merytoryczne i finansowe, a w efekcie wyprodukować swoje przedstawienie. Jednym z etapów konkursu jest prezentacja krótkich, 20 minutowych pokazów składających się z wybranych scen przedstawienia przed żywą publicznością. Wydarzeniu będzie towarzyszyć spotkanie i dyskusja, podczas której publiczność i zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami na temat przedstawionych prac.

Tak jak wiosna budzi się do życia, tak artyści konkursu Incydent Polski rozkwitli ze swoimi pomysłami na spektakl. Zobaczymy około 10 prezentacji artystów z całej Polski. Będą to występy zarówno solowe, jak i grupowe. Zróżnicowana tematyka spektakli traktuje o sprawach lekkich, poruszających problemy dnia codziennego, ale nie zabraknie również tych o tematyce poważnej i głębokiej. Stylistyka balansuje pomiędzy komedią i żartem, a poezją i eksperymentalną formą wyrazu. Pokazy zawierają szereg widowiskowych dyscyplin cyrkowych, takich jak klaunada, akrobatyka, żonglerka, aerial czy iluzja. Podczas prezentacji artyści będą mieli szansę po raz pierwszy skonfrontować swoje prace z żywą publicznością, opiniami krytyków czy innych artystów. 

Prezentacje work in progress
Kiedy: 22 i 23 kwietnia 2022 (piątek i sobota) od godz. 16:00 do 21:00
Gdzie: ACKiM UMCS Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16)
Artyści: Ale Circus Dance Company, Kamil Dziliński,Roman Słomka i Wojtek Rotowski,Tomasz Piotrowski,Marta Cywińska i Mikołaj Pawlaczuk,Marta Mądry,Piotr Sikora
WSTĘP WOLNY

Dodatkową atrakcją wydarzenia będą dwa zagraniczne spektakle specjalne wykonaniu dwóch utalentowanych artystek cyrkowych.

„Cruda” Collectif À Sens Unique (Francja) - 30' 
Ten spektakl to pełne humoru zanurzenie się w przeszłość byłej gimnastyczki. Choć była uzdolniona, a nawet bardzo uzdolniona, to jednak nie na tyle perfekcyjna, by została zapamiętana.

Jej wizja ciała i kobiecości została ukształtowana przez lata intensywnych treningów.

Ta bezpretensjonalna, a zarazem pełna autoironii kobieta opowiada nam o swoim wewnętrznym chaosie. Poprzez akrobację i niemożliwe wręcz skręty ciała wyznaje nam wszystko: bezwstydną miłość do jedzenia, czy obsesję na punkcie dopasowania ciała do kanonów piękna. Cała ta męczarnia, aby stać się piękniejszą, zabawniejszą, delikatniejszą, być naj we wszystkim uwalnia ją tak samo, jak uwalnia nas!

Przede wszystkim lubi być sobą. Lubi śmiać się w głos, nie ukrywa swoich wad, bywa  prymitywna i kiczowata, łamie wszelkie konwenanse. Cruda jest szczera i uwielbia być uwielbiana.

Informacje praktyczne
Kiedy: 23.04.2022 (sobota), godz. 20.00
Gdzie: ACKiM UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16, sala widowiskowa (duża i mała)
Wstęp płatny 10 zł, bilety dostępne od poniedziałku 11 kwietnia na goingapp.pl – dochód z biletów zostanie przekazany na rzecz wsparcia uchodżców z Ukrainy.

 „OPTICON czas między 3D a 2D” Eliska Brtnicka (Czechy) – 40’ – pokaz specjalny Circus Next
Jest to akrobatyczno-fizyczne widowisko o utrzymaniu ruchu na nieruchomym zdjęciu. Spektakl łączy w sobie elementy performance, instalacji i wystawy fotograficznej. Pokaz widziany niejako okiem kamery oferuje wiele punktów widzenia do oglądania poruszającego się ciała. Ciało, przesiąknięte zapachem wywoływacza i utrwalacza fotograficznego, stara się zrozumieć własne dwuwymiarowe istnienie przez obiektywy fotograficzne i choreograficzne. Spektakl odbędzie się w formie tzw. site specyfic (pokaz dopasowany i dedykowany przestrzeni, w której jest prezentowany) .Premiera spektaklu obyła się 15 i 16 grudnia 2018 roku w Pradze i grana była w nieużywanym basenie.

Informacje praktyczne:
Kiedy
: 24.04.2022 (niedziela), godz. 17.00
Gdzie: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Plac Teatralny 1, sala baletowa
Wstęp bezpłatny.

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    7 kwietnia 2022