Zaśpiewaliśmy na Międzynarodowym Festiwalu "Kostoski" w Macedonii!

W dniach 21-27.07.21 odbył się nasz wyjazd na Międzynarodowy Festiwal "Kostoski" do pięknej Ochrydy w Macedonii.

Oprócz udziału w Festiwalu, wykorzystaliśmy okazję do zwiedzania po drodze miasta Timisoara, a następnie najpiękniejszego miasta w Macedonii - Ochrydy, antycznego teatru, cerkwii św.Zofii, św. Pantelejmona, św. Jana Teologa, Bogurodzicy Pariwlepty oraz twierdzy cara Samuela. Ponadto przy okazji rejsu po jeziorze ochrydzkim odwiedziliśmy klasztor św.Nauma. 

Dnia 25.07.21 odbyła się parada ulicami starego miasta, wraz z zespołami z Rumunii, Serbii i Chorwacji. Sam wieczór z koncertem finałowym festiwalu odbył się w przepięknej scenerii nad Jeziorem Ochrydzkim o zachodzie słońca. Mogliśmy posłuchać i obejrzeć występy innych chórów, a także orkiestr i mażoretek. Natępnego dnia organizator wydarzenia przybył do hotelu w celu uhonorowania występujących zespołów certyfikatami i upominkami.

-  Wyjazd do Macedonii ciężko opisać, a to dlatego że niesamowite jest to jak ludzie z różnych miejsc i wydziałów UMCS-u tak się zjednoczyli. Ten wyjazd uświadomił nam, że warto należeć do tego chóru bo tworzymy rodzinę. A sama Macedonia piękna, malownicza, nic tylko cieszyć oczy i odpoczywać - mówi Maria Michoń, studentka kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. 

- Choć powodem wyjazdu było uczestnictwo w Międzynarodowym Festiwalu „Kostoski”, wszelkie inne, podjęte przez grupę z Lublina aktywności, wpłynęły na ogólne zadowolenie- nawet zwiedzanie nie należało do tych nudnych! Okazało się, że Macedonia to kraj w którym Polak jest miło widziany i szanowany- każdego dnia, jako chórzyści, spotykaliśmy się z innymi osobami naszej narodowości, bądź też odpowiadaliśmy na pozdrowienia i komplementy miejscowych, którzy zawsze przychylnie reagowali na nasz śpiew/język - mówi Aleksandra Gawron, studentka kierunku Animacja Kultury. 

– Udział Chóru Akademickiego UMCS w Międzynarodowym Festiwalu „Kostoski” w Ochrydzie to kolejna konfrontacja, wymiana doświadczeń, wspólne przeżywanie wyjątkowych chwil z muzyką chóralną. Koncerty w ramach Festiwalu to niepowtarzalna szansa dla zespołu, by poznać muzykę innych narodowości, nowych ludzi, którzy wspólnie przeżywają i dzielą się swoją muzyką. Uczestnicząc w Festiwalu w Ochrydzie jesteśmy bogatsi nie tylko muzycznie, ale również zawarliśmy nowe znajomości i przyjaźnie. Jesteśmy pozytywnie naładowani emocjami, które z pewnością przyczynią się do dalszego podnoszenia poziomu chóru – mówi Profesor Urszula Bobryk, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku: www.facebook.com/chor.umcs

Fot. Magdalena Tomkiewicz, Dawid Król, Milena Wnuk, Gjoko Kostoski, Dominik Adamczuk 

    Aktualności

    Autor
    Milena Wnuk
    Data dodania
    9 sierpnia 2021