Wykład prof. dr. hab. Roberta Litwińskiego - relacja

Olimpiada Historyczna organizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne to czas, w którym przyszli studenci historii, prawa i wielu innych kierunków humanistycznych oraz społecznych mierzą się na etapie okręgowym z problematyką jednego z sześciu tematów. Za jej realizację w województwie lubelskim odpowiadają pracownicy Instytutu Historii UMCS. Dzień eliminacji jest też momentem spotkania przewodniczącego Olimpiady z nauczycielami-opiekunami najzdolniejszej młodzież z całego okręgu. Spotkanie ma charakter cykliczny i służy omówieniu najważniejszych kwestii związanych z przebiegiem olimpiady. Regularnietowarzyszy mu również wykład jednego z pracowników naukowych Instytutu.

W roku bieżącym prelegentem był prof. dr hab. Robert Litwiński, który przedstawił zebranym (nauczycielom, studentom i pracownikom naukowym) problematykę dotyczącą biografistyki w badaniach nad dziejami obozu piłsudczykowskiego (1926-1939). Kilkunastu słuchaczy miało okazję poznać nie tylko wyniki najnowszych badań, perspektywy ich rozwoju, ale także konteksty dotyczące tytułowego zagadnienia. Dopełnieniem wykładu stała się półgodzinna dyskusja z udziałem kilku słuchaczy, w której poruszono zagadnienia szczegółowe (m.in. rolę kobiety w polityce i społeczeństwie międzywojennej Polski) oraz ogólne (perspektywy rozwoju Drugiej Rzeczypospolitej).

Spotkanie i wykład wpisują się w strategię Instytutu Historii w zakresie kontaktów ze szkołami średnimi. Służą także podtrzymaniu wzajemnych relacji i są przyczynkiem do kolejnych spotkań, jakie pracownicy Instytutu odbywają w wielu szkołach województwa lubelskiego w czasie roku szkolnego.

Autor tekstu: dr hab. Marek Sioma, prof. UMCS

Plakat: Katarzyna Brzyska

Zdjęcia: Marek Sioma, Ariel Orzełek

    Aktualności

    Data dodania
    17 stycznia 2020