Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej 1832-1915

W lipcu 2019 r. członkowie i sympatycy Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego, w tym liczne grono pracowników Instytutu Historii UMCS, podjęli się opracowania bazy danych pt. „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej 1832-1915”. Repozytorium zawiera wypisy z rejestrów rekrutów i poborowych z guberni lubelskiej oraz podlaskiej (potem siedleckiej), które pochodzą głównie z akt Urzędu Gubernialnego Lubelskiego do Spraw Powinności Wojskowej, zespołu przechowywanego w Archiwum Państwowym w Lublinie. Księgi były prowadzone w języku polskim, a od 1849 r. w rosyjskim.

Efekty dotychczasowych prac w postaci wypisów ze wspomnianych rejestrów są dostępne na http://poborowi.ltg.pl/ - stronie prowadzonej ze środków Stowarzyszenia. Dotąd opublikowano dane ok. 30 000 osób. Każdy poszukiwacz, korzystając z udostępnionej bazy, może bezpłatnie otrzymać następujące informacje: nazwisko i imię rekruta, imię ojca, wiek, rok poboru, nazwa jednostki wojskowej, w której służył, stan cywilny, społeczny i informacje o dodatkowych umiejętnościach poborowego. Na końcu znajduje się przypis bibliograficzny, który informuje, w jakim archiwum, zespole i sygnaturze oraz karcie znaleźć można każdą upublicznioną informację.

Indeksacji wypisów w formie tabelarycznej towarzyszyła idea bezpłatnego udostępniania skanów poszczególnych ksiąg. LTG nawiązało współpracę z Archiwum Państwowym w Lublinie, w zasobach którego znajdują się księgi rekrutów. W efekcie na bieżąco wykonywane są zdjęcia ksiąg, w których można znaleźć jeszcze więcej informacji o przodkach-rekrutach. Obecnie Towarzystwo posiada zdjęcia ok. 65 ksiąg (to ok. 11 tys. sfotografowanych stron w rozdzielczości zapewniającej indywidualną kwerendę genealogów -amatorów). LTG nie może jednak upublicznić tego zbioru, bo uniemożliwiają to parametry opłacanego z własnych środków serwera (zdjęcia „generują” 70, a pojemność strony to tylko 2 GB). Stąd w indeksach pominięto np. informacje o zewnętrznym wyglądzie rekruta oraz o korespondencji związanej ze służbą poborowego. Z tych powodów niezbędne jest stworzenie nowej strony WWW lub skorzystanie z logistycznej pomocy UMCS.

Zasadność tych działań nie budzi wątpliwości - projekt poszerza grono miłośników genealogii, w efekcie podnosi świadomość historyczną Polaków i upowszechnia ideę społecznego zaangażowania w ochronę dziedzictwa kulturowego. Dzięki realizacji projektu zainteresowani będą mogli prowadzić samodzielne badania bez wychodzenia z domu. Specyficznym adresatem projektu (poza historykami i regionalistami) mogą okazać się osoby starające się o Kartę Polaka. Warto dodać, że  inicjatorzy przedsięwzięcia pozyskali patronat medialny Radia Lublin oraz Patronat Honorowy Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

    Aktualności

    Data dodania
    21 lipca 2020