Instytut Historii na XVIII Lubelskim Festiwalu Nauki

W ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 10-16 września 2022 r. zaprezentowane zostaną dwa projekty przygotowane przez pracowników i studentów Instytutu Historii UMCS.

Co się kryje w "teczkach"? - dr Ariel Orzełek, 12 września, godz. 13:00-14:00

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej gromadzi dokumenty wytworzone w okresie Polski Ludowej przez organy bezpieczeństwa państwa, organy wojskowe i administracyjne, które dotyczyły ogromnej ilości aspektów funkcjonowania społeczeństwa powojennego. Zawiera ono nie tylko to, z czego najbardziej słynie, tzn. teczki tajnych współpracowników organów bezpieczeństwa państwa, ale także materiały rozpracowania opozycji, podsłuchów, kontroli korespondencji, akta służby wojskowej, a nawet akta paszportowe.

Podczas wykładu pt. Co się kryje w "teczkach"? Dlaczego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej jest niezbędne historykowi dziejów najnowszych? zostaną m.in. zaprezentowane najbardziej charakterystyczne przykłady dokumentów, udostępnianych przez IPN oraz zostanie wyjaśnione ich znaczenie dla badacza dziejów najnowszych.

Szczegóły: Co się kryje w „teczkach”? Dlaczego archiwum Instytutu Pamięci Narodowej jest niezbędne historykowi dziejów najnowszych? - Projekt (festiwal.lublin.pl)

 

Świat miniatury wojskowo-historycznej: otwarta lekcja historii - Koło Metodologiczne Historyków, 12 września, godz. 10:00-12:00

Kolekcjonujesz historyczne figurki, a modelarstwo to Twoje hobby? Jak wygląda postać nieustraszonego bohatera – żołnierza, która przy pomocy różnych technik tworzenia / malowania może stanowić niezwykły przekaz wiedzy historycznej?

Projekt zakłada pokaz miniatur wojskowo-historycznych wykonanych w drukarce 3D Skriware2 oraz w otwartym oprogramowaniu do modelowania, Blender. Zainteresowani będą mogli zapoznać się z samym programem Blender, jak również możliwościami, jakie daje drukarka 3D Skriware2. 

Projekt wpisuje się w koncepcję otwartej lekcji historii dla młodszych i starszych uczestników, pod kątem łączenia różnych obszarów w edukacji (w modelu STEAM), wykorzystywania nowoczesnych technologii w procesie kształcenia i przekazywania wiedzy historycznej w niekonwencjonalny sposób.

Organizatorem projektu jest prężnie działające na Wydziale Historii i Archeologii UMCS Koło Metodologiczne Historyków, którego Opiekunką jest Pani dr hab. Ewa Solska z Katedry Humanistyki Cyfrowej i Metodologii Historii.

Pomysłodawcą / autorem projektu jest student historii i członek Koła, Pan Mykyta Karpuchin, który wprowadzi uczestników w pojęcie miniatury wojskowo-historycznej oraz modelizmu, przedstawi techniki tworzenia, malowania miniatur, jak również zaprezentuje swoje autorskie prace.

Szczegóły: Świat miniatury wojskowo-historycznej: otwarta lekcja historii - Projekt (festiwal.lublin.pl)

 

    Aktualności

    Data dodania
    5 września 2022