"Amatorzy Antyku" w.... Lesie Teutoburskim

W dniach 1-6 czerwca 2022 r. studenci historii z Koła Amatorów Antyku z Wydziału Historii i Archeologii UMCS przebywali na „zgrupowaniu rekonstrukcyjnym” w Kalkriese w Niemczech. Według archeologów, to właśnie tu Rzymianie zbudowali ostatni bodaj warowny obóz przed słynną bitwą w Lesie Teutoburskim, stoczoną w 9 roku n.e. Historyczna aura miejsca, potęgowana widokiem wałów wzniesionych przez germańskiego Arminiusza, sprawiła, że władze Dolnej Saksonii uczyniły zeń sporą atrakcję turystyczną i narzędzie promowania okolic Osnabrück (Dni Rzymskie Museum und Park Kalkriese)

Jak widać na fotografiach  Jan Gagacki (Plecotus), Tomasz Basa (Caepus), Konrad Kosiarski  (Falcator), studenci II roku historii, nie nudzili się. Zapewniono im naukę łaciny, ćwiczenia w zapasach i wymierzenie kary pojmanemu szpiegowi.

Wyjazd do Kalkriese był "naszych legionistów" niezwykłym doświadczeniem. W pamięci uczestników Dni Rzymskich pozostaną nie tylko ich legionowe nick'i, ale też nazwa: Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej…

    Aktualności

    Data dodania
    25 czerwca 2022