Zapraszamy na prelekcję "Uzbekistan nie tylko turystycznie"!

Już 1 grudnia (środa) o godzinie 18:30 w Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka odbędzie się prelekcja prowadzona przez Jerzego Montusiewicza, dotycząca Uzbekistanu.

Prelekcja pt. „Uzbekistan nie tylko turystycznie” jest pokłosiem wielu wyjazdów służbowych prof. Jerzego Montusiewicza z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej do państw Azji Centralnej, szczególnie do Uzbekistanu.

Uzbekistan poznacie poprzez fotografie pokazujące życie jego mieszkańców, kolorowe targowiska, rodzinne spotkania okolicznościowe oraz występy zespołów folklorystycznych. Zobaczycie, jak wygląda codzienne świętowanie w ogrodach i parkach, ale także, jakie są tradycyjne dla tego regionu potrawy.

Prelegent jest współorganizatorem wypraw naukowo-badawczych, których celem było skanowanie 3D zabytków materialnego dziedzictwa kulturowego Jedwabnego Szlaku. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, ale na pierwsze wyjazdy należało poczekać do 2017 r. Interdyscyplinarny charakter prowadzonych badań dotyczy zastosowania komputerowych technologii grafiki 3D do archiwizacji i udostępniania obiektów muzealnych oraz architektonicznych w postaci: cyfrowych modeli 3D, interaktywnych panoram, spacerów w świecie VR czy trójwymiarowych wydruków. Na wyprawy zabierano ze sobą specjalistyczny sprzęt ważący kilkadziesiąt kilogramów: skanery 3D przeznaczone do digitalizacji małych artefaktów muzealnych, naziemny skaner laserowy do akwizycji chmury punków dużych obiektów architektonicznych, laptopy o dużych mocach obliczeniowy, zestawy do Virtual Reality i wiele innych akcesoriów, które umożliwiały skanowanie 3D w warunkach in situ.

Darmowe wejściówki na wydarzenie

Wydarzenie w ramach linii LIFESTYLE organizuje Anna Śliwa z SKPB Lublin.

 

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    25 listopada 2021