Zapraszamy do oglądania obiektu artystycznego „Uwięziony” Viktoryi Kaliadziuk!

Już od 27 stycznia w Holu Głównym Chatki Żaka możecie oglądać obiekt artystyczny „Uwięziony” jednej z Laureatek „Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka”, Viktoryi Kaliadziuk. Zajrzyjcie do nas!

 

  • Kiedy? Od 27 stycznia do końca maja 2023 roku
  • Gdzie? Hol Główny Chatki Żaka
  • Wolny dostęp!

 

O obiekcie „Uwięziony” – od artystki: 

Prezentowany obiekt artystyczny odnosi się do niemożliwości pozostania wolnym, nawet będąc samym ze sobą. Obecne niepokojące czasy powodują wciągnięcie zwykłego człowieka w wydarzenia, których nigdy nie chciał i nikomu by nie życzył. Ogromna ilość informacji i wiadomości płynących ze świata pozostaje z nami, nawet gdy przychodzi moment ciszy – myślimy o tym, co słyszeliśmy, co widzieliśmy, przeżywamy to w nieskończoność.

Wojna na początku budziła ogromne oburzenie, niezgodę, zdziwienie, była jakimś idiotycznym żartem, który przypomniał nam, kim jesteśmy, czym jest człowieczość i dobroć. Teraz patrząc na śmierć i jej absurd jesteśmy prawie znieczuleni, przyzwyczajeni do rzeczy, które kiedyś wydawały się być dzikie. Nasz świat zmniejsza się. Nie możemy robić nawet tak banalnych rzeczy jak odwiedziny rodziny (nie byłam na Białorusi przez 3 lata). Nigdy nie chcieliśmy tej sytuacji, ale jesteśmy zmuszeni w niej istnieć.

W swojej formie białe pudło wypełnione czerwoną siecią symbolizuje ograniczoność naszego świata i jego pułapki. Patrząc przez pajęczynę, staramy się rozpoznać samych siebie. Poza obiektem pozostajemy wolni i nic nas nie ogranicza, w lustrze obraz staje się całościowy i ukazuje prawdę.

 

O artystce: 

Viktoryia Kaliadziuk urodziła się w 1992 r. na Białorusi. W 2013 r. ukończyła studia w Muzycznym Koledżu im. M. K. Ogińskiego w Mołodecznie na kierunku Sztuka dekoratorska. Po studiach przez dwa lata pracowała jako nauczycielka rysunku i malarstwa. Od 2015 r. mieszka w Lublinie, w 2020 r. ukończyła studia na UMCS na kierunku Grafika projektowa. Podczas studiów odkryła własną technikę artystyczną, którą obecnie rozwija. W swojej sztuce znajduje coraz więcej sensów i możliwości, co powoduje wewnętrzną potrzebę jej kontynuowania i pogłębiania. Prowadzi salon artystyczny „TrzyMaj” w centrum Lublina, gdzie organizuje wydarzenia kulturalne.

 

Projekt zrealizowany został w ramach programu „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”.

Serdecznie zapraszamy! 

 

    Aktualności

    Data dodania
    24 stycznia 2023