Wyszedł kolejny numer Pisma Folkowego!

Dostępny jest już nowy, sto sześćdziesiąty numer "Pisma Folkowego". Co można w nim znaleźć?

W numerze 160. „Pisma Folkowego” przekraczamy granice!

W sondzie o połączeniu przeszłości ze współczesnością w postaci funkcjonowania mitologii słowiańskiej w literaturze piszą Grzegorz Czapski, Natalia Kościńska, Marta Krajewska, Małgorzata Lewandowska i Ewelina Krzykała.

O cienkiej granicy między autentyzmem i manipulacją w źródle ludowym prof. Violetta Wróblewska opowiada Joannie Szadurze i Damianowi Gocołowi.

O granicach między historią i współczesnością piszą: Ewa Kulpa na przykładzie szamanizmu i neoszamanizmu, a Dawid Jędrzejak na przykładzie działalności Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Za granicę zachodnią zawędrujemy z Justyną Michniuk, która rozmawia z Berndem Kamenzem z Zasp na Łużycach, i z Anną Śliwą, która zabierze nas do Irlandii.

Na południe pojedziemy z Maćkiem Frońskim, który opowie nam o twórczości Souad Massi z Algierii, i z Karoliną Dudek, która zrecenzuje reportażową książkę Weroniki Gogoli na temat Słowacji.

Na wschód wybierzemy się z Joanną Marcinkowską, która przedstawi nam projekt pieśniowy inspirowany tradycją polsko-ukraińskiego pogranicza, oraz z Romanem Sidorem, chwackim batiarem ze Lwowa, w tekście na podstawie reportażu red. Czesławy Borowik z Radia Lublin.

Anika Kamińska z zespołu Moribaya o przekraczaniu granic muzyczno-kulturowych opowiada Małgorzacie Adamczyk i Julii Małysce, a Lucjan Kościółek o pograniczu sztuki i rzemiosła w budowaniu instrumentów rozmawia z Magdaleną Mazur.

O cienkiej granicy między fotografią i dokumentem w pracy etnografa Michała Maślińskiego pisze Agata Kusto, o granicy między ciszą i dźwiękiem – Joanna Szadura, a o przekraczaniu granic sztuki w twórczości Stanisława Koguciuka – Agnieszka Matecka-Skrzypek.

Poza tym na festiwal Nowa Tradycja zabiorą nas Agnieszka Matecka-Skrzypek, Witt Wilczyński i Joanna Zarzecka.

W numerze felietony Marii Baliszewskiej, Tomasza Janasa i Grzegorza Józefczuka, relacja Marcina Skrzypka, nowości płytowe i książkowe oraz wiele innych ciekawych treści. Zapraszamy do lektury!

Na okładce: Koncert Moonlight Benjamin z zespołem, Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” 2022 w Katowicach, fot. B. Łąkas.

Spis treści numeru

Numer dostępny w wersji papierowej - m.in. w Empiku - lub w cyfrowej.

Do numeru 160 każdy prenumerator otrzyma albumy audiowizualne „Korzenie tradycji” od Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Zamów prenumeratę, a z każdym wydaniem dostaniesz nowy folkowy upominek.

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    23 sierpnia 2022