Wystawa prac graficznych pt. "Pierwiastek kobiecy"

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac graficznych pt."Pierwiastek kobiecy". Wystawa jest organizowana w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki 2017.

Przedmiotem grafik są atomy, promieniotwórczość, ukazane z perspektywy genialnej kobiety. Autorką prac jest Ilona Wałęcak – studentki Wydziału Artystycznego UMCS. Jak pisze autorka:

W cyklu grafik artystycznych „Pierwiastek kobiecy” zastosowałam tradycyjne techniki grafiki artystycznej, wykorzystujące oddziaływania chemiczne na blachę cynkową. Inspiracją do powstania prac była Maria Curie-Skłodowska: jej życie, praca i czasy, w jakich żyła. Szczególnie ważny był dla mnie wkład jej osoby w naukę oraz w zmiany obyczajowe. Była i jest bowiem ona przykładem pionierek, torujących drogę kolejnym pokoleniom kobiet w męskim jeszcze wtedy świecie, zwłaszcza świecie nauki.

Efektem mojej pracy jest cykl ilustracji "Pierwiastek kobiecy", przedstawiający w symboliczny, wręcz abstrakcyjny (gdyż atomów nie można naprawdę zobaczyć) sposób pierwiastki Polon i Rad, promieniotwórczość, a także postać Marii. Do stworzenia każdego „atomu” użyłam materiałów bądź przedmiotów skojarzonych z życiem rodzinnym lub pracami domowymi, kiedyś działką typowo kobiecą. Owe symbole zauważalne są w każdym obrazie. Jest to delikatnie ironiczny komentarz, podkreślający doniosłość osiągnięć Marii Curie - Skłodowskiej. Zdecydowane kolory oraz nieład,  niemal mroczność niektórych realizacji ma odzwierciedlać determinację, ciężar pracy i zmagań patronki UMCS.

Termin: Od 22 września do 6 października

Miejsce: Galeria Pixel, ACK UMCS ul. Radziszewskiego 16

Serdecznie zapraszamy!

    Aktualności