Wystawa Krystyny Bielugi "W drodze"

Zapraszamy na wystawę malarstwa Krystyny Bielugi "W drodze" w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS.

Wystawa jest realizowana w ramach cyklu "Między świtem a rozstaniem", przygotowanego z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego przy UMCS przez dr Martę Łacek oraz Mieczysławę Goś, współorganizatora z ramienia ACK UMCS Chatka Żaka, w ramach obchodów 75-lecia istnienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wystawa objęta została honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora UMCS prof. dr. hab. Stanisława Michałowskiego.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 marca 2019 r. o godzinie 14:00.

Miejsce: Galeria Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, Biblioteka Główna UMCS (III piętro), ul. Radziszewskiego 11, Lublin

Wystawa czynna do: 10.04.2019
Galeria otwarta w środy 12:00-20:00 i czwartki 17:00-19:00

Wstęp wolny

Organizatorzy: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Związek Nauczycielstwa Polskiego przy UMCS, Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka


Krystyna Bieluga - absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS, doktor nauk humanistycznych, emerytowana nauczycielka akademicka UMCS. Drogę zawodową Krystyny Bielugi wyznaczyła aktywność skoncentrowana na działaniach związanych z kształceniem nauczycieli w Pierwszym Studium Nauczycielskim w Lublinie, Wyższej Szkole Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku, zaś w latach 1975-1994 w Instytucie Pedagogiki UMCS. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1977 r. w Instytucie Badań Pedagogicznych w Warszawie.

Realizując zajęcia z zakresu pedagogiki i dydaktyki ogólnej, nakierowywała uwagę studentów na problematykę twórczego myślenia oraz uwarunkowań, rozwoju i rozpoznawania umiejętności twórczych. Jej refleksje i obserwacje naukowe znalazły odzwierciedlenie w kilkudziesięciu publikacjach naukowych (artykułach, rozdziałach w monografiach zbiorowych i pracach współautorskich).

Trwającą 15 lat przygodę z malarstwem rozpoczęła zainspirowana przez syna Mikołaja, studenta wychowania plastycznego na UMCS, który wręczył jej farby i paletę z napisem „maluj Kryśka”. Od 2003 r. jest zaangażowana w działalność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Podstawy malarstwa i rysunku zdobyła w Ognisku Plastycznym pod kierunkiem W. Arbaczewskiego i W. Figla. Aktualnie rozwija swoje umiejętności pod kierunkiem Władysława Maławskiego z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadzącego warsztaty w klubie „Miniatura”.

Twórczość Krystyny Bielugi była prezentowana na kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wyróżnia ją zróżnicowanie form i treści, zaś jej istotę i abstrakcyjny wymiar odkrywa przed nami autorskie wyznanie: „To, co powstaje na płótnie, kartonie czy szkle, jest dla mnie drogą do przeżywania rzeczywistości. Kolor jest sposobem dzięki któremu wyrażam, co myślę i czuję. Pozwala mi on na przekazanie stosunku do świata i wartości. Moim pragnieniem jest wywołanie w świadomości odbiorców refleksji i uczuć”.


Dołącz do wydarzenia na Facebooku

    Aktualności