Warsztaty teatralne dla studentów: Etiuda i działanie sceniczne

Zapraszamy na drugie zajęcia w ramach warsztatów teatralnych dla studentów, które odbędą się w Chatce Żaka 13 lutego 2019 r. w godz. 15:00-17:30.

Comiesięczne spotkania z pedagogami teatru to inicjatywa skierowana do studentów lubelskich uczelni, którzy chcą:

  • doskonalić swój warsztat aktorski,
  • poznawać osoby zaangażowane w działania teatralne,
  • tworzyć kulturę teatru studenckiego.

Drugi warsztat "Praca aktora nad etiudą i działaniem scenicznym" poprowadzi Bartosz Pietrzyk, słuchacz Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza w Lublinie, doktorant UMCS na wydziale Politologii. Aktor współpracujący z Filharmonią Lubelską i Teatrem Kameralnym w Lublinie, Teatrem Buffo w Warszawie, a także z Centrum Inicjatyw Artystycznych w Lublinie.

W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z zagadnieniem naczelnego zadania scenicznego poprzez działania sceniczne, perspektywę aktora, jego wolę, uczucia, przeżywanie i wykonanie sceniczne. Uczestnicy wychodząc od gier i zabaw scenicznych, przejdą do budowania podstawowych etiud teatralnych. W zbiorze gier znajdą się działania w określonym celu, działania i stosunek względem przedmiotu czy proste, pojedyncze aktywności i stany, które mogą być podstawą dla budowania etiudy teatralnej.

Przykładowe zadanie:

  • barykaduję drzwi, żeby... nie wpuścić mordercy/nie wpuścić siostry (jestem dzieckiem)/nie chcę wypuścić kogoś z pokoju.

Zajęcia zostaną oparte na technice wykonawczej zaproponowanej przez Konstantina Stanisławskiego. Rozwiązania te zostaną wzbogacone o techniki "dramowe" i metody wywodzące się ze współczesnej improwizacji scenicznej.

Finałem warsztatu będzie etiuda grupowa z zakresu teatru plastycznego. W ramach tego zadania wykorzystane zostaną działania sceniczne odnoszące się do relacji z przedmiotem i partnerem scenicznym w celu uzyskania spójnego wykonania scenicznego.

Prosimy uczestników o przyniesienie ze sobą dowolnych gazet, które można zniszczyć.

Wstęp wolny


Dołącz do wydarzenia na Facebooku

    Aktualności

    Data dodania
    11 lutego 2019