Teatr Imperialny odprawi „Rytuał przodków”

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że miejsce mieć będzie „Rytuał przodków”, którego dokona Teatr Imperialny Lublin. Wszystkich chętnych, którzy czują ducha prasłowiańskiego, ACK UMCS Chatka Żaka zaprasza do wzięcia udziału w ceremonii.

Rytuał zostanie odprawiony dwukrotnie.

Ceremonia będzie miała miejsce szóstego dnia tygodnia - w sobotę, 4 lipca rozpalimy pochodnie. 

Kiedy nastanie godzina 20:00, rozpocznie się pierwszy obrzęd.

Kiedy nastanie godzina 21:30, obrzęd zostanie powtórzony.

Co to za obrzęd?

Rytuał to próba adaptacji jednego z najstarszych i najbardziej tajemniczych obrzędów naszej zapomnianej dziś, słowiańskiej kultury - Dziadów.

Punkt wyjścia do kompozycji stanowi mickiewiczowski opis obrzędu, na którego kanwie rozciąga się muzyczna opowieść, pełna pieśni, splatająca w sobie historię kilku dusz przybyłych do naszego świata.

Na czym polega rytuał?

Scena - miejsce święte dla aktorów, na czas widowiska staje się miejscem rytuału, pełnym ceremonialnych przedmiotów, jedzenia i napojów potrzebnych, aby uczta między żywymi i umarłymi mogła się odbyć. Najważniejsze w całym obrzędzie jest światło świec, które jak latarnia morska dla dusz wskazuje drogę podróżnikom z zaświatów do miejsca spotkania.

W tym widowisku aktorzy stają się guślarzami dziadów, każdy z nich jest medium, które udostępnia swoje ciało i głos, aby dać przemówić duchom zmarłych. A może jest odwrotnie? Może to historie zmarłych dają powód żywym do mówienia?

Spektakl stworzyli: Ekaterina Sharapova, Przemysław Mrowiński, Tomasz Tyczyński, Bartosz Kumor, Krystian Basiński, Joanna Jakubczak, Justyna Sadczuk, Weronika Superson, Anna Mou Burzak, Karolina Kaszlikowska, Daniel Grabowski, Kamil Żarek, Milena Mnich, Klaudia Klauzińska, Aleksandra Klimek z Teatru Imperialnego.

Organizatorem wydarzenia jest Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, wspierające rozwój kultury studenkciej. 

Ze względów bezpieczeństwa prosimy o zapisywanie się na wydarzenie poprzez formularz. W obrzędzie może wziąć udział maksymalnie 30 osób, dlatego też odprawimy go dwukrotnie.

Zapisy w wydarzeniu na Facebooku.

Przypominamy o przestrzeganiu zasad sanitarnych - używania maseczek ochronnych na usta, nos i lica, dezynfekcji rąk oraz zachowania 2 metrów odległości między pobratymcami.

Grafika: Agnieszka Dudek

    Aktualności