Spektakle i koncert - 4 projekty stypendialne już w ten weekend!

W ten weekend odbędą się aż 4 projekty realizowane ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka. Co nas konkretnie czeka?

9.12. (godz. 18:00) – Zabywanie – wernisaż wystawy Adrianny Iwanejko

Zapominanie, niejednoznaczne, jest z jednej strony bolesne, z drugiej – niezbędne, zarówno w wymiarze osobistym jak i społecznym. Zabywanie to po chachłacku - zapominanie. Poszczególne kultury odchodzą w zapomnienie wraz z ludźmi, którzy je tworzyli i ich mową. Gwara ta, nosząca ślady ruskości, była celowo pomijana, by nie rzec – rugowana, ośmieszana. Dziś umierają ostatni przedstawiciele, którzy władają tym językiem. Więc czy mowa została zabyta czy też – zabita?

9.12. (godz. 19:00) - Sąsiedzi/Сусіди – wernisaż wystawy Magdaleny Ciemierkiewicz

Inspiracją do powstania wystawy jest opowieść babci autorki, która całe życie spędziła mieszkając w drewnianym domu we wsi Koniaczów (Конячів). W młodości jej sąsiadami była ukraińska rodzina, która żyła w podobnym domu kilka metrów dalej. Obie rodziny pozostawały w bliskich kontaktach, niestety, tuż po wojnie, pod koniec lat ’40 sąsiedzi zostali wysiedleni w ramach "akcji Wisła" a ich dom został spalony. Mikrohistorie terenów pogranicza także pokazują, że lokalne wspólnoty posiadają potencjał przekroczenia narodowych, religijnych i językowych podziałów, a kulturalne różnice nie muszą być zarzewiem konfliktu, a raczej okazją do spotkania i celebracji.

11.12. (godz. 19:00) - Around the World in 2 Hours – koncert (Sean Magavu)

Koncert pokaże wpływ i wartość wielokulturowości dla każdego człowieka i większej społeczności jaką tworzą chociażby studenci. Co więcej, mamy nadzieję, że prezentacja muzyki i tańca z całego świata otworzy ludzi na wyjątkowe wielokulturowe doświadczenia. Wystąpią studenci z Zimbabwe, Kenii, Indii, Usa, Ukrainy, Białorusi, Kolumbii, Polski czy Bułgarii.

11.12. (godz. 18:00) – Na ludowo na jazzowo – AccFolkJazz – koncert (Szymon Chołomiej)

„Na ludowo na jazzowo - AccFolkJazz” jest to projekt, który łączy śpiewane melodie ludowe z jazzową harmonią i rytmem. Cała tajemnica opiera się na improwizacji, którą muzycy wykorzystują.


Wstęp na wydarzenia jest wolny! Serdecznie zapraszamy!

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    9 grudnia 2022