Spektakl "Zwycięstwo Kobiet"

Zapraszamy na spektakl Teatru Panopticum pt. "Zwycięstwo Kobiet", który odbędzie się 26 czerwca 2018 r. o godzinie 18:00 w Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka.

Spektakl zrealizowany został w oparciu o sztukę teatralną Henryka Cioczka, polskiego lekarza zamieszkałego w Nowym Jorku od blisko 30 lat, zaangażowanego w promocję polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych. Henryk Cioczek napisał kilka książek opowiadających o jego karierze lekarskiej w USA oraz o historii i dramatycznych losach jego rodziny, m.in. "Stażysta Bellevue Hospital New York", "Biskup w pasiaku", "Polska Jerozolima – historia przetrwania".

"Zwycięstwo Kobiet" Teatru Panopticum opowiada historię dwóch polskich lekarek, które w połowie XIX wieku jako pierwsze w historii USA rozwijają lecznictwo i medyczną działalność naukową na emigracji, wykazując wielki heroizm, zawodową determinację i niezależność płci. Jak się okazuje, problem kobiet walczących o swoje prawa i należne miejsce w życiu społecznym oraz zawodowym nie jest tylko historią, ale faktem aktualnym tu i teraz.

Mocne polsko-amerykańskie akcenty "Zwycięstwa Kobiet" sprawiły, że spektakl ten będzie prezentowany w listopadzie na jubileuszowej XX edycji International Chopin & Friends Festival w Nowym Jorku, na który Teatr Panopticum zaproszony został przez New York Dance & Arts Innovations.

Adaptacja tekstu: zespół 
Reżyseria: Mieczysław Wojtas 
Muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz 
Obsada: Aleksandra Radwan, Katarzyna Osiak, Magdalena Gorgol-Rzepecka, Aleksandra Palczewska, Karolina Hasiak, Jakub Oszust, Oskar Rybaczek, Emil Janczak.

Wstęp wolny


Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie swoją działalność artystyczną i edukacyjną prowadzi od 33 lat, w ciągu których setki młodych pasjonatów zdobywało swoje pierwsze teatralne doświadczenia i warsztat aktorski. Wielu z nich zostało znanymi aktorami, reżyserami i krytykami teatralnymi, współpracującymi z polskimi i zagranicznymi teatrami, filmem, radiem oraz telewizją. 

Teatr Panopticum jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, zdobywanych na prestiżowych konkursach i festiwalach. Powstało o nim kilka telewizyjnych reportaży i filmów dokumentalnych. Dwa nagrodzone Złotą Maską spektakle zostały zarejestrowane oraz emitowane przez TVP1. Teatr odbył wiele podróży artystycznych po Europie. 

Założycielem Teatru Panopticum jest Mieczysław Wojtas, który kieruje nim do chwili obecnej. Od 10 lat z teatrem współpracuje Piotr Tesarowicz, twórca muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli teatralnych Panopticum.

    Aktualności

    Data dodania
    25 czerwca 2018