Spektakl Teatru Imperialnego już dziś w Chatce Żaka!

Już dziś (5 października, godz. 19:00) w Dużej Sali Widowiskowej odbędzie się spektakl "Alina po drugiej stronie granicy" wystawiany przez Teatr Imperialny. Spektakl odbędzie się w języku polskim. Tłumaczenie na język angielski i ukraiński wyświetlane będzie na ekranie. Wstęp wolny!

Podczas spektaklu niczym w zwierciadle, oczami przybysza zobaczymy obraz współczesnej Polski i Polaków. W tym zderzeniu z obcym, zmierzając się ze stereotypami, uprzedzeniami i wszelkiego rodzaju barierami, młodzi poszukują drogi do dialogu i porozumienia. 

Spektakl podejmuje próbę uchwycenia aktualnych mechanizmów interakcji z obcym na przykładzie historii młodej Ukrainki, która przyjechała do polskiego miasta po raz pierwszy na studia. Jak postrzega polską rzeczywistość? Jak patrzy na Polskę, Polki i Polaków, a także różne grupy społeczne? Co wydaje jej się dziwne, a co szczerze podziwia w tym kraju? Czego kompletnie nie rozumie? Bohaterka próbuje nawiązać kontakt z mieszkańcami miasta. Utrzymując relacje z rodziną i rodakami na obczyźnie, próbuje jednak szukać wsparcia wśród otaczających ją Polaków. 

Scenariusz powstał w oparciu o przeprowadzone przez autorów sztuki badania socjologiczne. Usłyszymy ze sceny fragmenty autentycznych wypowiedzi osób, które mówią o tym, co jest dla nich najważniejsze: o miłości, obcości, poszukiwaniu własnego miejsca pod polskim słońcem.

W sztuce zostanie poruszony temat domu, jego utraty i poszukiwań. Czym jest dom dla każdego z nas? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć aktorzy, których ten temat bezpośrednio dotyczy. Każdy z nich miał doświadczenie wyobcowania, poszukiwania szczęścia gdzie indziej. Ale czy je znalazł? O tym dowiemy się z monologów.

Po zakończeniu spektaklu, który trwa ok. 45 min, publiczność zostanie zaproszona do dyskusji pt. Wokół dialogu międzykulturowego młodych: studenci zagraniczni w Lublinie.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej 2022.

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    5 października 2022