PsychoKino: „Nieracjonalny Mężczyzna”

Zapraszamy na seans filmu „Nieracjonalny Mężczyzna” w ramach cyklu PsychoKino. Wydarzenie odbędzie się 23 maja 2019 r. o godz. 16:30 w Chatce Żaka.

PsychoKino to cykl spotkań filmowych organizowanych przez Wydział Filozofii i Socjologii UMCS oraz Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych UMCS dla społeczności akademickiej i Lublina. Filmom towarzyszy dyskusja ekspertów na temat kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym, relacjami i samopoznaniem.

W ramach majowego seansu PsychoKina zaprezentowany zostanie film „Nieracjonalny Mężczyzna” w reżyserii Woody'ego Allena. To słodko-gorzka komedia, której głównym bohaterem jest rozczarowany życiem profesor filozofii. Abe Lucas (Joaquin Phoenix) jest rozbity emocjonalnie i nie potrafi znaleźć sensu ani radości w swoim życiu. Czuje, że wszystko, w co do tej pory się angażował - od polityki po nauczanie - jest całkowicie pozbawione znaczenia. Gdy podejmuje pracę w college'u w niewielkim mieście, angażuje się w romans z dwiema kobietami: Ritą Richards (Parker Posey), profesorką, która szuka ucieczki od nieszczęśliwego małżeństwa oraz z Jill Pollard (Emma Stone), najlepszą studentką i przyjaciółką.

Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów, w trakcie której nie tylko omówimy sam film, lecz podejmiemy także problematykę psychoanalizy jako określonej teorii i praktyki. W ramach dyskusji postaramy się odpowiedzieć na pytanie „Czy filozofowie nie lubią Freuda?”.

W dyskusji udział wezmą:

  • dr hab. Paweł Bytniewski – filozof (Instytut Filozofii WFiS UMCS)
  • dr hab. Wojciech Cwalina – psycholog społeczny (Instytut Psychologii WPiP UMCS)
  • mgr Anna Czarska-Kopeć – psycholog, psychoterapeuta (Ośrodek Psychoterapii Psychoanalitycznej)
  • mgr Szymon Juros – psycholog, psychoterapeuta (Ośrodek Psychoterapii Psychoanalitycznej)
  • mgr Grzegorz Michalik – doktorant filozofii (Instytut Filozofii WFiS UMCS)

Prowadzenie: dr Justyna Rynkiewicz (UMCS), Joanna Wodzińska (UMCS)

Wstęp wolny


Wydarzeniu patronuje Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

    Aktualności