Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia” w Chatce Żaka!

Już 13 grudnia, podczas uroczystości upamiętnienia 40. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego oraz strajków studenckich odbędzie się premiera nowego filmu Grzegorza Linkowskiego. Pełny program wydarzenia przedstawiamy poniżej.

17:00 – Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia”

Leszek Gorgol uczestnik strajków studenckich  i działacz NZS postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. jeździł ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych napiętych  godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku Zomo na Zarząd Regionu Solidarności, miasteczko akademickie, Dworzec PKP, okolice Komendy Milicji i Komitetu PZPR... Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi, którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy: bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradności ludzi Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych i SB. Polifonicznie zmontowane sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych MSW z archiwum IPN odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów.

scenariusz: Grzegorz Linkowski,
reżyseria: Grzegorz Linkowski
zdjęcia: Jacek Piotr Tarasiuk, Hanna Linkowska
czas: 50 min
producent filmu: Jacek Piotr Tarasiuk
produkcja: Selected Pictures, TVP S.A.
rok: 2021

18:00 – 40 lat po… dyskusja panelowa z udziałem:

 • Adam Pęzioł
 • Leszek Gorgol
 • Wiesław Kamiński
 • Grzegorz Linkowski

Prowadzenie: Małgorzata Bielecka-Hołda

19:00 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej

19:30 – Koncert „Pieśni Bardów Stanu Wojennego” z udziałem Lubelskiej Federacji Bardów 

Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej
Urszula Bobryk – dyrygent

Piotr Gajdosz z klasy śpiewu Anny Michałowskiej-Kotyni
(Wydz. Artystyczny UMCS)

Justyna Socha - z klasy śpiewu Natalii Wilk
(Wydz. Artystyczny UMCS)

Koncert ma przypomnieć wydarzenia stanu wojennego i zainteresować młode pokolenie - mieszkańców Lublina, tematyką walki o wolność w latach 80-tych.

Poza tym zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy „W Rytmie Wolności” przygotowanej przez ACKiM UMCS Chatka Żaka. Wystawa upamiętnia i przybliża wspomnienia okresu strajkowego. Prezentowane są zdjęcia, ulotki, plakaty i anegdoty satyryrczne. 

Wstęp dla osób zaproszonych i zapisanych poprzez formularz

Ponizej prezentujemy kilka zdjęć z planu filmowego. 

  Aktualności

  Autor
  Paweł Bik
  Data dodania
  10 grudnia 2021