Pierwsza edycja Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka oficjalnie zakończona

Za nami pierwsza edycja nowego programu stypendialnego, realizowanego w ramach Polityki Zaangażowania Społecznego Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie. Ma on na celu wspieranie działań młodych artystów i animatorów kultury z regionu Lubelszczyzny. W 2021 roku stypendia otrzymało 15 twórców i animatorów kultury.

- Inwestujemy - podobnie jak w biznesie - licząc na wymierne korzyści. Jesteśmy dumni, że Wasze pomysły zostały wcielone w życie i już cieszą lokalne społeczności. Spektakle, wystawy, koncerty, książka – dzięki Wam nasz region się ubogaca, a my nie kryjemy radości, że choć w minimalnym stopniu przyczyniliśmy się do tego – mówi Artur Wasil, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Zrealizowane projekty były niezwykle różnorodne. W ramach dofinansowania powstały cztery koncerty, cztery projekty audiowizualne, trzy spektakle, dwie wystawy, mini festiwal i książka. Całość dofinansowania na wszystkie stypendia wynosiła 70 tysięcy złotych.

- Z dużym zadowoleniem i satysfakcją obserwowałem projekty, które powstawały w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka. Studenci po raz kolejny udowodnili, jak ogromny, twórczy i kreatywny potencjał w nich drzemie. Wystarczy jedynie stworzyć im przestrzeń, w której będą mogli go rozwinąć – dodaje prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS.

Została już podjęta oficjalna decyzja o rozpoczęciu drugiej edycji programu. Szczegółowe informacje i nabór pomysłów na projekty ruszy już wkrótce, więc warto śledzić media społecznościowe Chatki Żaka i LW Bogdanka, by nie przegapić żadnej informacji.

- 2021 rok w Chatce Żaka był czasem wyjątkowym, między innymi dzięki projektom młodych twórców i animatorów kultury, których mogliśmy regularnie doświadczać. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pierwszej  edycji programu i z niecierpliwością czekamy na drugą, by pomóc w realizacji kolejnych – nawet najbardziej nieszablonowych – pomysłów młodych ludzi – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Więcej informacji o projektach można znaleźć tutaj

 Fot. Jan Jeżak

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    3 marca 2022