Obejrzyj już jutro "Ścianę Cieni" w ramach Przez Świat. Spotkania z podróżą!

Pierwszy raz w ramach Przez Świat. Spotkań z podróżą zapraszamy na film! Zapraszamy już jutro na godzinę 18:30 do Dużej Sali Widowiskowej Chatki Żaka.

"Ściana Cieni" Elizy Kubarskiej to dokument o zderzeniu dwóch światów, które spotykają się pod jedną z najtrudniejszych ścian górskich w Himalajach. 
Wschodnia ściana Jannu, czy jak mówią miejscowi Kumbhakarny (7710 m n.p.m.) to ok. 3000 m niemal pionowej skały, zagrożonej dodatkowo schodzącymi często lawinami. Dla himalaistów, wśród których są Marcin "Yeti" Tomaszewski oraz zdobywcy Złotego Czekana Dmitri Gołowczenko i Siergiej Nilow to niezwykłe górskie wyzwanie. Dla mieszkańców okolicznych wiosek Święta Góra, na której żyją bogowie i ich spokoju nie wolno zakłócać. Między tymi światami stoi Nada Szerpa, mieszkający w Ghunsie przewodnik i tragarz wysokościowy, który decyduje się na udział w wyprawie by zarobić pieniądze potrzebne na wysłanie syna Dawy na studia. Chce go w ten sposób uchronić przed niebezpieczną pracą, jaką sam wykonuje. Robi to mimo groźby wygnania z wioski. Od początku wyprawy przed himalaistami piętrzą się trudności, a załamanie pogody jest tylko ich początkiem.
 
Film został uhonorowany kilkoma nagrodami (m.in. Nagroda im. A. Zawady dla najlepszego polskiego filmu górskiego na Festiwalu w Lądku Zdroju, Banff Centre Mountain Film Festival- nagroda dla najlepszego filmu o wspinaczce).
Seans będzie poprzedzony krótką prezentacją o życiu mieszkańców himalajskich wiosek, którą przedstawi Paweł Goleman.
Wydarzenie potrwa około 2 godziny.
 
Kiedy?
16 czerwca
 
O której?
18:30
 
Gdzie?
Duża Sala Widowiskowa ACKiM UMCS Chatka Żaka
 
Bilety
12 zł normalne, 10 zł ulgowe do kupienia przez wydarzenie na Facebooku pod tym linkiem 
lub w kasie ACKiM UMCS Chatka Żaka godzinę przed seansem (17:30).
Serdecznie zapraszamy!
 

    Aktualności

    Data dodania
    15 czerwca 2021