Ludzie, malujcie pisanki!

Zapraszamy na wspólne malowanie pisanek, które odbędzie się w holu głównym Chatki Żaka 27 marca 2018 r. w godz. 17:00-20:00.

Jeśli ktoś grzeszny umrze i jego dusza pójdzie do piekła, to Czort zaraz pyta się: Czy ludzie jeszcze piszą pisanki? – Bo wie, że gdyby przestali, to byłby koniec świata. Ale ciągle maluje się jajka i jest i będzie do końca świata Wielkanoc.

Tak niegdyś ludzie tłumaczyli potrzebę malowania pisanek. Jajko w różnych kulturach miało szczególne miejsce. Malowane jajko – pisanka – miała być symbolem urodzaju, płodności, ale także posiadać magiczną moc talizmanu.

W zależności od regionu istnieje wiele tradycyjnych sposobów wielkanocnego zdobienia jaj. Jajka mogą być wydrapywane, wyklejane kolorowym papierem, barwionym sitowiem, wytrawiane octem. Na Lubelszczyźnie najczęściej stosowana jest technika batikowa – polegająca na "pisaniu" wzoru na powierzchni jajka za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko barwi się w przygotowanym barwniku, od najjaśniejszego do najciemniejszego. Tą techniką mogą się posługiwać dzieci w wieku szkolnym. Dla młodszych przygotowaliśmy inne atrakcje.

Organizatorzy zapewniają materiały: pisaki, wosk, barwniki. Można zabrać ze sobą jajka (najlepiej białe), choć będziemy mieli kilka w zapasie. Warto wziąć o strój, którego nie żal poplamić.

Wspólna zabawa będzie przednia, a w czasie Świąt Wasze stoły ozdobi własnoręcznie wykonana, niepowtarzalna pisanka!

Wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

    Aktualności

    Data dodania
    20 marca 2018