Lubelski Festiwal Filmowy 2019

Zapraszamy na pokazy w ramach Lubelskiego Festiwalu Filmowego, które odbędą się w Chatce Żaka 25-28.11.2019 r.

Lubelski Festiwal Filmowy jest jednym z najstarszych w Polsce festiwali autorskiego kina niezależnego. To idealna przestrzeń dla wszystkich, którzy cenią dobre kino autorskie. Dla nich wybieramy najciekawsze filmy z całego świata. LFF to wiele godzin niepowtarzalnych projekcji, kilkanaście konkursów i sekcji filmowych inspirowanych najnowszymi prądami w kinematografii, LFF to lubelska otwartość i klimat czyniące każdą edycję wydarzeniem niepowtarzalnym.

Pokazy w Chatce Żaka:

25.11 | 18.30-19.45
Pokaz specjalny: Młodzi zdolni
Via Carpatia, reż. Klara Kochańska, Kasper Bajon (Polska, Macedonia, Czechy), 2018, 75’

Julia i Piotr są dobrze sytuowaną parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Plany zmienia im matka Piotra, która prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i oporu Julii postanawia spełnić prośbę matki. Film nagrodzony na KFDF „Młodzi i film” w Koszalinie.

26.11 | 18.00-19.20
LFF i przyjaciele
Replika MFFA Animocje 2019

Animocje – festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym. O Grand Prix Bydgoskiej Nagrody dla Najlepszego Filmu Animowanego walczyło w tym roku 39 filmów między innymi z Chorwacji, Argentyny, Japonii, Gruzji, Izraela, Iranu, Serbii i Singapuru. Tegorocznych zwycięzców wyłoniło międzynarodowe Jury w składzie: Igor Prassel, Kajetan Obarski, Marcell László, Nina Paley, Rafał OER Skiba. Od 2011 festiwal organizuje w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy jego twórczyni i koordynatorka Weronika Płaczek.
W ramach repliki zaprezentowane zostaną nagrodzone i wyróżnione na tegorocznej edycji filmy animowane.

27.11 | 18.00-20.00
Polskie legendy: Krzysztof Komeda
Głód, reż. Henning Carlsen (Norwegia, Dania, Szwecja) 1966, 112’

W 1890 biedny jak mysz kościelna młody poeta Pontus włóczy się po Oslo. Ponieważ nie ma pieniędzy na zapłacenie czynszu, właścicielka pensjonatu, w którym mieszka, wyrzuca go na bruk. Dręczony przez głód stopniowo traci zdolność odróżniania wyobraźni od rzeczywistości. Film nagrodzony m.in. Złotą Palmą na MFF w Cannes.

28.11 | 19.00-20.15
Polskie legendy: Krzysztof Komeda
Komeda Komeda, reż Natasza Ziółkowska-Kurczuk (Polska), 2012, 71’

Film przybliża postać jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, łącząc go z obrazem miasta, z którego pochodził artysta i które ukształtowało jego wrażliwość oraz muzyczną wyobraźnię. Kompozytora wspominają m.in.: Roman Polański, Andrzej Wajda, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Rosław Szaybo czy Michał Urbaniak. Film wzbogacają animacje Piotra Dumały, jak również współczesne interpretacje utworów Komedy w wykonaniu Leszka Możdżera. Film nagrodzony m.in. Polską Nagrodą Filmową Orzeł. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką.

Wstęp na pokazy w Chatce Żaka jest wolny

Szczegółowy program festiwalu

    Aktualności

    Data dodania
    25 listopada 2019