Koncert debiutowy ZTL UMCS

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie serdecznie zaprasza na „Koncert debiutowy”, który odbędzie się 5 marca o godz. 11:00 w dużej sali widowiskowej ACK UMCS.

Na koncercie zaprezentują się grupy młodsze (taneczne, wokalna i muzyczna) Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Dla wielu tancerzy i solistek, którzy rozpoczęli naukę w październiku 2016 r., będzie to pierwszy publiczny występ. W programie tańce narodowe, regionalne oraz piosenki i przyśpiewki ludowe.

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS, założonym przez dyrektora seniora, kierownika artystycznego i choreografa Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie kieruje nim Lech Leszczyński. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu.

Zespół posiada ponad 20 godzin repertuaru, obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Członkowie zespołu występują w oryginalnych kostiumach.

Dotychczas w zespole tańczyło ponad 8000 studentów. Aktualnie tworzy go około 150 osób.

Zespół występował w 56 krajach na pięciu kontynentach, gdzie łącznie dał około 6000 koncertów. Czterokrotnie występował przed Janem Pawłem II – w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001).

    Aktualności

    Autor
    Patryk Przygodzki
    Data dodania
    23 lutego 2017