Już dziś Duże Psychokino – „Melancholia”

Zapraszamy na kolejną serię spotkań z Psychokinem, które jest częścią projektu Przyjazny Uniwersytet organizowanego na UMCS. Jest to projekt mający na celu między innymi uwrażliwienie społeczności akademickiej na sytuację osób doświadczających kryzysów psychicznych. Prezentowane filmy dotyczą problematyki zdrowia psychicznego i znaczenia relacji międzyludzkich dla zachowania równowagi wewnętrznej. Po każdej projekcji ma miejsce dyskusja panelowa z udziałem ekspertów i publiczności. Najbliższe spotkanie odbędzie się 19 kwietnia o 16:30 w Chatce Żaka UMCS.

Każde spotkanie w ramach Psychokina składa się z dwóch modułów. W pierwszej części następuje projekcja, w drugiej ma miejsce panelowa dyskusja na temat filmu. Rozpoczyna się ona wystąpieniem specjalisty, który dokonuje analizy bohaterów filmu i relacji między z nimi z punktu widzenia psychologii. Następnie o filmie wypowiadają się zaproszone osoby. Są to psychologowie, psychiatrzy, estetycy, filozofowie, socjolodzy, osoby po kryzysach psychicznych i pracownicy instytucji wspierających osoby z tego typu problemami. Następnie rozpoczyna się dyskusja.

W ramach Psychokina chcemy przybliżyć widzom sytuacje osób doświadczających trudności psychicznych. Celem jest tutaj uwrażliwienie odbiorcy oraz walka z negatywnymi stereotypami na temat osób, które cierpią na choroby i zaburzenia w tej sferze. Udział osoby po kryzysie ma dodatkowo wzmocnić ten efekt, pozwalając uczestnikom zdobyć informacje na temat tego, jak przeżywane jest doświadczenie utraty zdrowia psychicznego, co pomaga sobie z nim radzić, a co jest czynnikiem utrudniającym powrót do pierwotnego funkcjonowania.

W kwietniu zaprezentowany zostanie film „Melancholia” Larsa von Triera, który porusza problem depresji i samobójstwa. W stronę ziemi zbliża się planeta Melancholia, zderzenie z nią grozi zagładą całej ludzkości. Jest to niezwykle piękna i symboliczna historia o ludzkim cierpieniu, która oddaje trudności osób zmagających się z zaburzeniami nastroju.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zapraszamy!

 

    Aktualności