Iryna Mykoliv / 4.5.0 - wernisaż wystawy

Na wystawie prezentujemy prace Iryny Mykoliv, studentki malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS – dyplom artystyczny Obrazy metaforyczne oraz talię kart MAK 4.5.0 – ilustracje powstałe na bazie przeżyć i wspomnień osób dotkniętych wojną rosyjsko-ukraińską od 2014 roku do dziś.

  • Iryna Mykoliv / 4.5.0
  • Otwarcie wystawy: 14/07/2022 | 16:00
  • Galeria Chatki Żaka I piętro
  • Wystawa czynna do: 28/08/2022

Źródłem idei projektu były badania problemu rehabilitacji psychologicznej po wojnie. Jednym z narzędzi stosowanych w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) są karty metaforyczne, których celem jest wywoływanie u odbiorcy skojarzeń i zachęcenie go do rozmowy. We współpracy z psychologiem, Ludmiłą Nowicką, oraz weteranką i poetką, Oleną Gierasimiuk, powstała talia kart metaforycznych MAK 450. Talia składa się z 86 rysunków – każdy z nich został stworzony na podstawie 3-4 podobnych świadectw. Karty te są aktualnie wykorzystywane przez psychologów w rehabilitacji uchodźców, żołnierzy i ludności cywilnej Ukrainy.

Na wystawie, oprócz talii kart, prezentujemy 107 obrazów powstałych w technice malarstwa cyfrowego. Wśród nich można wyróżnić cztery wątki: abstrakcje, militaria, obiekty i emocje. Razem tworzą system symboli współczesnej Ukrainy. Jakie znaczenia odkryje w nich polski odbiorca?

    Aktualności

    Data dodania
    11 lipca 2022