CIENKA LINIA / GRUBA KRESKA - wystawa rysunku

Trwające jeden semestr zajęcia z rysunku na magisterskich studiach uzupełniających dla kierunku grafika (studia w języku polskim i angielskim) w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS stały się dla wielonarodowego grona studentów okazją do przyjrzenia się rzeczywistości. Są to najczęściej obserwacje bardzo osobiste, osadzone w indywidualnych doświadczeniach każdego z nich, ale też problemy i zagadnienia globalne.

Na jednym z rysunków, z długiego cyklu Dziennik, Sviatlana Talkachova (Rosjanka) umieszcza prasowe nagłówki zapowiadające konflikt na wschodzie Ukrainy. Pochodząca z Białorusi Diana Yurevich przewrotnie odnosi się do wszechobecnych w jej ojczyźnie tajnych służb dyktatora. Turczynka Aleyna Isic podejmuje wątki budowania się świadomości i tożsamości jednostki. Syryjka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Noura Alsouma autorsko stylizowaną makatką apeluje o wzajemną miłość między osobami i narodami. Maryia Ramaniuk (Białorusinka o polskich korzeniach) tworzy wstrząsające przedstawienia traumatycznych przeżyć w okresie dzieciństwa, które są udziałem wielu osób. 

Wystawa to zbiór wizerunków kryjących najróżniejsze wątki, które pokazują, jak cienka granica dzieli potencjalność od urzeczywistnienia i jak trudno się odciąć od koszmarnej przeszłości.

Kurator: Sławomir Toman

Artyści:
Noura Zuhair Alsouma / Aliaksandra Bushyk / Katarzyna Chmiel / Daria Hryshaienko / Aleyna Isic / Natalia Khrapicheva / Yuliana Muhli / Jakub Półtorak / Maryia Ramaniuk / Sviatlana Talkachova / Iwanna Trotska / Diana Yurevich

Otwarcie wystawy: 8 kwietnia 2022 r., godz. 18:00
Gdzie: Galeria ACKiM UMCS Chatka Żaka, I piętro

Wystawa czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 12:00 - 18:00 lub po wcześniejszym indywidualnym uzgodnieniu. tel. 81 533 32 01 w. 234, mail: visualart@ack.lublin.pl

    Aktualności

    Autor
    Paweł Bik
    Data dodania
    8 kwietnia 2022