Wizyta prof. Carlosa Recio w IH UMCS

Przerwa międzysemestralna nie jest okresem „martwym” w Instytucie Historii, który gościł prof. Carlosa Recio z Universidad Autónoma de Coahuila w Meksyku.

Zakład Historii XIX w. i Dziejów Europy Wschodniej zorganizował seminarium z udziałem Gościa, w trakcie którego prof. C. Recio przedstawił główne kierunki swoich badań oraz zapoznał uczestników z profilem badawczym historyków związanych z Uniwersytetem Coahuila.

Profesor Carlos Recio, oprócz podstawowego kierunku badawczego, jakim są  relacje meksykańsko-amerykańskie w XIX w., zajmuje się także historią lokalną. Bada i opisuje dzieje poszczególnych miejscowości, analizuje przemiany obyczajowe i cywilizacyjne małych społeczności w dobie industrializacji. Ta właśnie tematyka okazała się najbardziej zbieżna z zainteresowaniami Pracowników Zakładu. Porównanie przemian cywilizacyjnych XIX w. w Europie i Ameryce Północnej, ich wpływu na powstawanie i rozprzestrzenianie się nowych ideologii oraz wynikające z tego konsekwencje natury politycznej i ekonomicznej zdominowały spotkanie z Gościem z Meksyku.

Interesująca okazała się także część pozanaukowa, w trakcie której prof. C. Recio odniósł się do bieżących wydarzeń w Meksyku. Pochylił się m. in. nad kwestią przetaczających się przez kraj emigrantów, zmierzających do USA oraz przedstawił niektóre aspekty życia społecznego w stanie Coahuila de Zaragoza. Z drugiej strony dopytywał się o aktualne życie społeczno-polityczne w Polsce oraz o miejsce i rolę Lublina. Jak sam stwierdził, Polska jest niemal całkowicie egzotycznym krajem dla przeciętnego mieszkańca Meksyku, a warto ten stan rzeczy zmieniać.

Efektem spotkania była zapowiedź ponownej wizyty prof. C. Recio w Instytucie Historii UMCS, która ma się odbyć w czerwcu br. W jej trakcie zorganizowane zostanie spotkanie ze studentami, także dwuczęściowe: pierwsza dydaktyczno-naukowa (wykład nt. wojny amerykańsko-meksykańskiej 1846-1848), druga poświęcona na przybliżenie słuchaczom Uniwersytetu Coahila i życia codziennego w Meksyku.

    Aktualności

    Autor
    Katarzyna Brzyska
    Data dodania
    20 lutego 2019