Dyplom Czeskiego Towarzystwa Historycznego dla prof. Gmiterka

W lutym 2015 r. Walne Zgromadzenie Czeskiego Towarzystwa Historycznego (Sdružení historiků České republiky) swoją uchwałą przyznało prof. Henrykowi Gmiterkowi z Instytutu Historii UMCS swoje honorowe członkostwo.

25 maja odbyła się zorganizowana przez Towarzystwo i Instytut Historii Czeskiej Akademii Nauk, we współpracy z Ambasadą RP w Pradze, uroczystość wręczenia wyróżnionemu potwierdzającego to dyplomu. W uroczystości odbywającej się w gościnnych progach Ambasady (dawny pałac Fürstenbergów) wzięła udział Pani Ambasador Grażyna Bernatowicz. W swoim wystąpieniu pogratulowała prof. H. Gmiterkowi wyróżnienia, nawiązała do różnorakich form współpracy naukowej polsko-czeskiej, wskazując przy tym na rolę badań historycznych i przypominanie łączących obydwa kraje związków i tradycji. Następnie prezes Czeskiego Towarzystwa Historycznego prof. Jiří Kocian przypomniał uchwałę Walnego Zgromadzenia, podkreślając jednomyślność przy jej podejmowaniu. Okolicznościową laudację wygłosił prof. Jaroslav Pánek, do niedawna wiceprezes Czeskiej Akademii Nauk, obecnie dyrektor Czeskiego Instytutu Historycznego w Rzymie. Ten znakomity znawca dziejów Czech i Europy Środkowej w dobie wczesnonowożytnej, znany w Polsce m. in. z wydanego ostatnio zbioru studiów Czechy a Polska na progu czasów nowożytnych (Toruń 2014), przypomniał sylwetkę badawczą prof. H. Gmiterka, koncentrując się na jego publikacjach z zakresu bohemistyki historycznej. Akcentował też organizacyjny wkład wyróżnianego honorowym członkostwem do rozwoju współpracy środowisk historycznych Polski i Czech. Po wręczeniu przez prof. J. Kociana okolicznościowego dyplomu, prof. H. Gmiterek podziękował za przyznane mu wyróżnienie, które nie tylko przynosi mu satysfakcję z docenienia jego skromnego wkładu do poszerzenia znajomości naszych wzajemnych relacji w dawnych wiekach, ale jest przede wszystkim zobowiązaniem do dalszej pracy na tym polu. Przypomniał swoje wiele już lat trwające kontakty z historykami czeskimi z ośrodków w Ołomuńcu, Pradze, Brnie, Czeskich Budziejowicach i Pardubicach. Uroczystość, która zgromadziła dość liczne grono historyków czeskich, podsumował i zamknął dr Roman Baron, pracownik Instytutu Historii CzAN, znany w Polsce ze swoich badań dotyczących twórców pomostów między kulturą polską i czeską w XIX-XX wieku.

Następnego dnia w Instytucie Historii CzAN prof. H. Gmiterek przedstawił wykład poświęcony społeczności żydowskiej w Rzeczypospolitej w XVI-XVIII w. Spotkał się on z żywym zainteresowaniem słuchaczy i wywołał ożywioną dyskusję. Przed wykładem prof. H. Gmiterek wręczył dyrektor Instytutu prof. Evie Semotanovéj 4 tomy stanowiących efekt kilkuletnich swoich prac, a wydanych przez Wydawnictwo UMCS Materiałów do dziejów Żydów w księgach grodzkich lubelskich

    Aktualności

    Autor
    Tomasz Tarczyński
    Data dodania
    22 czerwca 2015