Beatbox’owej lekcji historii w DDK "Czuby Południowe"

Koło Metodologiczne Historyków UMCS Lublin przeprowadziło warsztat dla dzieci i młodzieży w DDK „Czuby Południowe” Lublin, w ramach cyklu „Dedek z klasą”, dnia 23 marca 2017 roku (DDK „Czuby Południowe”, ul. Wyżynna 16, Lublin).

Warsztat dotyczył tzw. „Beatbox’owej lekcji historii”, członkowie Koła, Andrzej Dąbrowski i Patryk Płokita zaznajomili uczestników z samym pojęciem rapu, beatboxu, pokazali, jak wygląda „hiat”, „werbel” oraz skąd wziął się hip-hop w Polsce.

Uczestnicy warsztatu mieli możliwość zapoznania się z projektem „Based On a True Story”, czyli połączeniem głównie rapu, beatboxu z historią (tekstami historycznymi), czego przykładem była m.in. „Opowieść o 1000 i jednej śmierci” (streszczenie prac magisterskich Andrzeja Dąbrowskiego i Patryka Płokity), jak również jedno z najnowszych nagrań – „Stalag 319”, dotyczący więzienia dla przeciwników nazistowskich Niemiec.

Uczestnicy warsztatu mieli możliwość spróbowania własnych sił w beatbox’ie i nauczenia się podstawowych elementów wykonywania takiej muzyki przy pomocy aparatu mowy („Skrecze z dzieciakami”).

Wszystko to miało na celu głównie zapoznanie uczestników z tzw. niekonwencjonalną formą edukacji, która jest przekazywana w inny sposób niż „podręcznikowo”. Jest to ukazanie wiedzy, nauki z innej perspektywy, która to jest przekazywana w sposób „nietradycyjny”, wykorzystujący przy tym wszelkie innowacyjne metody badawcze oraz „niestandardowe myślenie”.

    Aktualności

    Autor
    Katarzyna Brzyska
    Data dodania
    26 marca 2017