Detektor wyładowań atmosferycznych na UMCS - razem z nami śledź burze!

W tym tygodniu nad Lublinem oraz okolicami przewidywane są burze. Z kolei w najbliższych miesiącach będzie zapewne wiele przypadków gwałtownych zmian pogodowych, dlatego przypominamy, że na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki znajduje się Detektor wyładowań atmosferycznych!

Fot. Konrad Światłowski


Zbliżające się burze oraz ilość wyładowań atmosferycznych możecie śledzić na stronie internetowej: http://burza.umcs.lublin.pl

Strona ta prowadzona jest przez studentów z Koła Naukowego Studentów Fizyki.

Jak działa Detektor? Opowiedział o tym dr Marek Kopciuszyński z Instytutu Fizyki, który jednocześnie jest administratorem strony: 

Detektor działający w Kole współpracuje z siecią podobnych detektorów rozsianych po całej Europie. W tym momencie w Polsce pracuje ich już ponad 20, kiedy zaczynaliśmy było ich zaledwie 3. Został on zbudowany tak, aby spełniał standardy obowiązujące w otwartej sieci blitzortung.org i mógł się z nią komunikować. Nasz detektor rejestruje dokładny czas (z dokładnością do kilku milionowych sekundy), w którym dociera do niego impuls fal radiowych pochodzący od wyładowania i przesyła go do sieci blitzortung.org. W zamian za przesyłanie danych i pracę naszego detektora otrzymujemy informacje o lokalizacji wyładowań, wyznaczone w oparciu o dane zebrane z całej sieci detektorów. Dzięki temu możliwe było założenie strony burza.umcs.lublin.pl.

    Aktualności

    Data dodania
    7 czerwca 2022