Pokazy z fizyki

61. Pokazy z Fizyki (2021 r.): akustyka, ciśnienie (nie)atmosferyczne, mechanika, elektromagnetyzm

Od roku 1953, obecnie corocznie we wrześniu, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego organizują Pokazy z fizyki. Jest to impreza o najdłuższej tradycji w kraju wśród sobie podobnych. Jej inicjatorem był profesor Wacław Staszewski. Pokazy są przeznaczone głównie dla uczniów, nauczycieli a także dla wszystkich innych osób zainteresowanych fizyką.
Ideą Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Każdego roku, w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką, Pokazy w Instytucie Fizyki ogląda ponad 20 tysięcy widzów.

9 grudnia 2019 r. w Instytucie Fizyki UMCS odbyła się uroczystość obchodów Jubileuszu 60. Pokazów z Fizyki, zorganizowana przez Instytut Fizyki UMCS, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe. Lubelskie Pokazy z Fizyki są najstarszą tego typu aktywnością popularyzatorską w Polsce.

Jubileusz 60. Pokazów z Fizyki  (2019 r.)

Poniżej prezentujemy tematykę pokazów w minionych latach:

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w pokazach.
Zgłoszenia przyjmuje i wszelkich dodatkowych informacji udziela mgr Piotr Staszewski.
tel. (81) 537-6251, 603-165-800
e-mail: piotr.staszewski@umcs.lublin.pl

Pokazy z Fizyki (na stronie PTF, Oddział Lublin) 

Fotorelacja 2018 (Facebook Wydziału)

Fotorelacja 2017 (Facebook Wydziału)