Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy do udziału w międzynarodowym Kongresie Dwóch Unii, organizowanym w Lublinie w dniach 13-15 maja 2019 r.
W roku, w którym pzypada 15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 450. rocznica zawarcia unii lubelskiej, Miasto Lublin pragnie przypomnieć wyjątkowy charakter wydarzeń z 1569 roku. Nawiązując do słów Jana Pawła II, rok 2019 świętujemy w Lublinie pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, pokazując, jak z dziedzictwa i doświadczeń unii lubelskiej czerpać i budować przyszłość Unii Europejskiej.
To w Lublinie, już w XVI wieku podkreślano wartości i idee, które z czasem posłużyły za fundamenty Unii Europejskiej. Miasto Lublin za sprawą unii lubelskiej stało się swoistym źródłem współczesnej Europy, składajacej się z wielu narodów, kultur i nacji. Dzięki tym wyjątkowym obchodom Lublin będzie miał okazję przypomnieć o swojej istotnej roli w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów.
Kluczowym wydarzeniem jest planowany w Lublinie w dniach 13-15 maja 2019 r. międzynarodowy Kongres Dwóch Unii, czyli spotkanie największych myślicieli i polityków kształtujących obraz współczesnej Europy. Pragniemy wspólnie zastanowić się nad przyszłością i wyzwaniami Unii Europejskiej, znaczeniu i skutkach zawartej 450 lat temu Unii, która jest dziedzictwem europejskiem, stanowiącym archetyp obecnej wspólnoty w budowaniu federacji państw i społeczeństw obywatelskich.
Kongres Dwóch Unii obejmie szereg wydarzeń tematycznych. W dniach Kongresu odbęda się debaty, konferencje i spotkania dedykowane tym wydarzeniom. Swoją obecność potwierdzili eksperci zajmujący się tematyką Unii Lubelskiej, w tym m.in. prof. Robert Frost. Wydarzenie rozpocznie się 13 maja wykładem inaugurującym oraz panelem dyskusyjnym „Polityka zagraniczna. Rzeczpospolita Obojga Narodów jest obciążeniem czy zobowiązaniem?”.
Otwarcie Kongresu - panel inauguracyjny pt. „Polityka Zagraniczna. Rzeczpospolita Obojga Narodów jest obciążeniem czy zobowiązaniem?”. Uwzględniając fakt, że w 2019 r. obchodzimy 450-lecie unii lubelskiej, a także 30. rocznicę okrągłego stołu, dyskusja bedzie nawiązywać do symbolu okrągłego stołu oraz stanie się pretekstem do szczerej rozmowy i poszukiwania porozumienia pomiędzy różnymi wizjami polityki zagranicznej. Debatę poprowadzi dziennikarz Gazety Wyborczej Paweł Wroński, autor ważnego wywiadu z prof. Jerzym Kłoczowskim „O Unii Lubelskiej i Unii Europejskiej” z 1998 r. Panel jest przygotowany we współpracy z Gazetą Wyborczą.
„Święto dwóch unii – od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” - sesja Europejskiego Znaku Dziedzictwa, na którą zaproszeni zostali profesorowie, historycy m.in. z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz przedstawciele 38 depozytariuszy Znaku Dziedzictwa Europejskiego z całej Europy.
Konferencja „Wspólnotowość i samorządność” - z udziałem politologów i polityków. Konferencja będzie się składać z sesji „Europa w brutalnym świecie” oraz „Samorządowe tradycje dwóch Unii”. Po sesji odbędzie się dyskusja na temat historii Samorządów w Polsce i na Litwie oraz przekształceń samorządów w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, obecnej kondycji i problemów.
„Lublin z czasów Unii Lubelskiej” - sesja organizowana przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Lubelski Oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. W programie przewidziano wystąpienia, które na podstawie badań konserwatorskich, architektonicznych i archeologicznych mają pokazać gotycką przeszłość wielu zabytków lubelskich w tym m.in. kościołów klasztornych oo. bernardynów, dominikanów, ss. brygidek oraz pierwszego parafialnego kościoła Lublina pw. św. Michała. Sesja bedzie także okazją do zaprezentowania malarskiego przedstawienia architektury Lublina (świeckiej i sakralnej) z końca XVI wieku znajdującej się w kamienicy przy Rynku 8 i zagospodarowania obecnej ulicy Krakowskie Przedmieście w okresie średniowiecza.
Źródło: Michał Karapuda, Dyrektor Wydziału Kultury oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej - e-mail: mkarapuda@lublin.eu