25.03.2023 r. Memoriał Urszuli Marciniak – wielki finał

25 marca 2023 r. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki odbył się finał rozgrywek, organizowanych w ramach Memoriału Urszuli Marciniak. W roku akademickim 2022/2023 Wydział dołączył do organizatorów otwartych zawodów w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych, jest to więc pierwsza edycja tego konkursu, która ma miejsce nie tylko na UMCS, ale i na całej Lubelszczyźnie.

Pierwszy etap rozgrywek odbył się 11 stycznia w ramach eliminacji szkolnych. Na ich podstawie wyłonieni zostali finaliści: 37 osób w kategorii Młodziki (uczennice oraz uczniowie klas 3-5 szkół podstawowych), 31 osób w kategorii Juniorzy (uczennice oraz uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych) oraz 33 osoby w kategorii Licealiści.  

 

 

Rozgrywki finałowe trwały od 10:00 do 12:45 i były podzielone na trzy rundy. Następnie odbył się wykład popularnonaukowy, który zdalnie poprowadził prof. Marciniak z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po wykładzie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców rozgrywek we wszystkich trzech kategoriach. Nagordy wręczyli dr hab. Mariusz Bieniek, prof. UMCS, Dyrektor Instytutu Matematyki, dr Małgorzata Cudna oraz dr Anna Gąsior.

Zwycięzcy kategorii Licealiści będą mogli wziąć udział w Mistrzostwach Polski w Łamigłówkach, organizowanych przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej “Sfinks”. Tradycja zawodów znanych pod nazwą Memoriał Urszuli Marciniak sięga 2017 roku.  

Organizacją lubelskiej edycji Memoriału Urszuli Marciniak zajmują się dr Małgorzata Cudna oraz dr Eliza Jackowska-Boryc z Katedry Nauczania Matematyki i Informatyki UMCS. Organizatorem głównym jest Fundacja Matematyków Wrocławskich, współpracująca z Wydawnictwem Logi. W 2023 r. memoriał rozgrywany będzie na Dolnym Śląsku, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu, Pomorzu i w Świętokrzyskiem. Następnym etapem są Mistrzostwa Świata w Łamigłówkach, które organizuje World Puzzle Federation 

Urszula Marciniak urodziła się 24 marca 1977 r. w Warszawie. Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Z zamiłowania była poetką, podróżniczką, fotografką i designerką. Od dzieciństwa uwielbiała wymyślać zagadki, łamigłówki, rebusy, tworzyć puzzle i gry planszowe. Swoją pasją chciała dzielić się ze wszystkimi, dlatego założyła Wydawnictwo Logi i rozpoczęła cykliczne wydawanie najpierw zeszytów z obrazkami logicznymi, a później także łamigłówek logicznych w formie papierowej i elektronicznej. Firma okazała się sporym sukcesem. Egzemplarze „Obrazków logicznych” i „Logi-Mixów”, które wyszły spod jej ręki, otrzymywali laureaci wszystkich konkursów organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich. Zmarła 25 czerwca 2016 r. w wyniku ciężkiej choroby. 

    Aktualności

    Data dodania
    25 marca 2023