ZARZĄDZENIE Nr 35/2020 Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 11 maja 2020 r. w sprawie funkcjonowania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w czasie epidemii COVID-19

ZARZĄDZENIE

    Nr 35/2020  

Rektora

Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
w Lublinie

z dnia 11 maja 2020 r.


w sprawie funkcjonowania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w czasie                epidemii COVID-19
Na podstawie art. 23 ust. 1 w związku z art. 50 ust. 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 85 późn. zm.)
zarządzam, co następuje:


§ 1


1. Kształcenie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej realizowane jest z zastosowaniem metod i technik kształcenia na odległość, zgodnie z Zarządzeniem Nr 22/2020 Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 24 marca 2020 r. w sprawie realizacji programów studiów, programów kształcenia doktorantów oraz programów studiów podyplomowych i innych form kształcenia z zastosowaniem metod i technik kształcenia na odległość w związku z przeciwdziałaniem skutkom rozprzestrzeniania się wirusa SARS–COV-2 wśród członków społeczności Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
2. W okresie do 31 maja br. można w uzasadnionych przypadkach dopuścić do realizacji praktyk, które muszą zostać zrealizowane stacjonarnie, a podmioty przyjmujące dopuszczają możliwość ich odbycia i zapewnią studentom wszelkie warunki bezpieczeństwa, obowiązujące u nich.
3. Od 1 czerwca br. dopuszcza się, o ile Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie przedłuży zawieszenia kształcenia w trybie stacjonarnym:
1) realizację części zajęć dydaktycznych (w szczególności laboratoria eksperymentalne, praktyki, ćwiczenia terenowe) w formie stacjonarnej. Zajęcia powinny być wtedy kumulowane, aby studenci mogli je zrealizować w możliwie najkrótszym czasie. Zainteresowani studenci w czasie realizacji zajęć będą mogli skorzystać w ograniczonym zakresie z zakwaterowania we wskazanych domach studenckich;
2) przeprowadzanie w formie stacjonarnej egzaminów dyplomowych oraz egzaminów i zaliczeń końcowych, jeżeli ich realizacja w formie zdalnej jest niemożliwa.
Egzaminy i zaliczenia będą mogły być prowadzone w formie stacjonarnej w określonych godzinach ich rozpoczęcia i w sposób uniemożliwiający gromadzenie się studentów;
3) prowadzenie prac naukowych lub realizacji badań koniecznych do prac dyplomowych lub zaliczeniowych. Decyzję o dopuszczeniu studenta do laboratorium podejmuje dziekan wydziału. W przypadku laboratoriów Instytutowych w porozumieniu z dyrektorem Instytutu.
4. Wyłącza się z możliwości realizacji w trybie zajęć stacjonarnych: wykłady, ćwiczenia, lektoraty, konwersatoria, seminaria dyplomowe o ile nie wymagają użytkowania specjalistycznej aparatury lub oprogramowania, którego nie można udostępnić z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość.
5. Decyzje w sprawach, o których mowa w ust. 2 i 3, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 3 podejmuje dziekan wydziału.
6. Okres realizacji zajęć dydaktycznych w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020 może zostać wydłużony na wniosek dziekana wydziału nie dłużej niż do dnia 10 lipca br.
7. W przypadku przedłużenia terminu, o którym mowa w ust. 6, letnia sesja zaliczeniowo-egzaminacyjna ulega przesunięciu o ten okres, jednak nie dłużej niż do 31 lipca br.
8. Egzaminy poprawkowe i zaliczenia poprawkowe odbędą się w dniach 7-25 września br.
9. Przepisy ust. 1-8 stosuje się odpowiednio do słuchaczy realizujących kształcenie w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców oraz słuchaczy studiów podyplomowych i innych form kształcenia.


§ 2


1. Kształcenie doktorantów odbywa się na zasadach określonych w § 1.
2. Doktoranci UMCS mogą prowadzić badania naukowe i korzystać w tym celu z pomieszczeń i aparatury Uniwersytetu.
3. Decyzję o dopuszczeniu doktoranta do pomieszczeń i aparatury podejmuje dyrektor instytutu w porozumieniu z dziekanem wydziału lub dyrektorem szkoły doktorskiej.


§ 3


1. Badania naukowe realizowane są przez pracowników w dotychczasowej formie.
2. Pracownicy Uniwersytetu do realizacji badań naukowych mogą wykorzystywać laboratoria, w tym zlokalizowane w Centrum ECOTECH-COMPLEX oraz aparaturę naukową. W przypadku wykorzystywania pomieszczeń lub aparatury Uniwersytetu, decyzje w zakresie ich udostepnienia pracownikowi poodejmuje dyrektor Instytutu lub dyrektor Centrum ECOTECH-COMPLEX.


§ 4


1. Od 25 maja br. pracownicy Uniwersytetu niebędący nauczycielami akademickimi wykonują swoją pracę w ramach obowiązującego ich rozkładu czasu pracy w formie stacjonarnej na terenie Uniwersytetu.
2. Jeżeli ze względów bezpieczeństwa pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi nie mogą wykonywać pracy w formie stacjonarnej, kierownicy jednostek organizacyjnych, w których są zatrudnieni, zobowiązani są zorganizować pracę podległych im pracowników, w formie dyżurów.
3. Pracownicy, którzy nie mają w danym dniu wyznaczonych dyżurów, wykonują swoją pracę w formie pracy zdalnej, chyba, że korzystają z urlopów lub innych form zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.
4. W wyjątkowych sytuacjach bezpośredni przełożony pracownika może polecić pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim wykonywanie pracy wyłącznie
w formie zdalnej przez czas oznaczony, o ile pozwala na to charakter wykonywanych zadań.
5. W przypadku polecenia wykonywania pracy zdalnej, bezpośredni przełożony pracownika jest zobowiązany do ustalenia zakresu pracy i nadzorowania jej wykonywania.


§ 5


1. Pracownicy UMCS, zarówno nauczyciele akademiccy, jak również niebędący nauczycielami akademickim mają obowiązek wykorzystać zaległe urlopy wypoczynkowe z roku 2018, w terminie do 30 czerwca br.
2. Pracownicy UMCS, zarówno nauczyciele akademiccy, jak również niebędący nauczycielami akademickim powinni wykorzystać zaległe urlopy wypoczynkowe z roku 2019, w terminie wynikającym z aktualnie obowiązujących przepisów prawa, tj. do 30 września br.
3. Urlopy, o których mowa w ust. 1 i 2, pracownicy powinni wykorzystać w czasie, gdy nie realizują zajęć dydaktycznych lub gdy nie mają wyznaczonych dyżurów pracy.
4. Odpowiedzialni za wykorzystanie zaległych urlopów wypoczynkowych przez pracowników Uczelni są ich bezpośredni przełożeni. W przypadku, gdy pracownik nie złoży wniosku urlopowego, bezpośredni przełożony wyznacza dni urlopowe dla tego pracownika.


§ 6


1. Zajęcia dydaktyczne, badania naukowe oraz pracę należy realizować z zachowywaniem wszelkich środków ostrożności, w tym dotyczących przebywania osób w pomieszczeniach, używania masek ochronnych oraz rękawic ochronnych.
2. Ogólne zasady dotyczące zachowania w przypadku podjęcia wiadomości zakażenia wirusem SARS–COV-2 oraz szczegółowe zasady minimalizowania zagrożenia zakażeniem znajdują się na stronie internetowej UMCS, w zakładce: Koronawirus.


§ 7

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania, w zależności od rozwoju sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS–COV-2.


R E K T O R


prof. dr hab. Stanisław Michałowski


ZAŁĄCZNIK:

ZARZĄDZENIE Nr 35/2020 Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 11 maja 2020 r. w sprawie funkcjonowania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w czasie epidemii COVID-19 (pdf)

 

    Aktualności

    Autor
    Małgorzata Lipczyńska
    Data dodania
    15 maja 2020