Wykład dr. hab. Radosława Zaleskiego, prof. UMCS pt. "Energetyka jądrowa" - fotorelacja

Trwa wiosenna edycja "Spotkań z Fizyką i Matematyką". Jest to jedna z form popularyzacji nauki, mająca na celu przybliżenie pasjonatom nauk ścisłych, uczniom, nauczycielom, studentom, a także wszystkim zainteresowanym, ciekawych zagadnień i aktualnych problemów nurtujących matematyków i fizyków. Wykłady prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy, którzy w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego wyjaśniają wybrane zagadnienia. Wykłady są uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami oraz materiałami multimedialnymi.

18 marca dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS wystąpił z wykładem pn. “Energetyka jądrowa”. Podczas wystąpienia opowiedział o efekcie cieplarnianym i Europejskim Zielonym Ładzie. Poruszył także kwestię związaną z transformacją energetyczną i ewentualną konsekwencją w postaci blackoutów . To „Spotkanie z energetyką jądrową” pozwoliło uczestnikom zrozumieć jak pozyskiwana jest energia elektryczna z rozszczepienia jąder atomowych. Dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS porównał pierwsze reaktory jądrowe (sięgając nawet dwa miliardy lat wstecz!) i współczesne rozwiązania. Opowie dział także o sprawach budzących najwięcej kontrowersji: składowaniu odpadów promieniotwórczych, awariach elektrowni jądrowych i monitorowaniu skażeń, które mogłyby zostać wyemitowane w takim przypadku. Jednak przede wszystkim uczestnicy dowiedzieli się o przyszłości energetyki jądrowej: reaktorach IV ge neracji, SMRach i fuzji jądrowej.  

W tej edycji "Spotkań z Fizyką i Matematyką odbędzie się jeszcze jeden wykład - w formie stacjonarnej i online. Szczegóły znajdują się na tej stronie.


Wykład został przeprowadzony w ramach projektu “Ucz się z MaFiI-ą 3”, poświęconego promocji nauki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

    Aktualności

    Data dodania
    18 marca 2024