Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki na Lubelskim Pikniku Naukowym

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału Lubelskim Pikniku Naukowym. W jego ramach pracownicy Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki przygotowali trzy niezwykle interesujące projekty.

Wyjątkowo zachęcamy do odwiedzenia naszych stoisk, gdzie znajdą Państwo:

  • GrafoBota zbudowanego na bazie zestawu Lego Mindstorms oraz specjalistyczny spirograf. Będzie on tworzył bajkowe kwiaty, które z pewnością zainteresują zarówno dorosłych, jak i dzieci! Autorem projektu jest dr Piotr Kowalski.

  • Haftowaną matematykę - to idealne warsztaty dla każdego! Za pomocą igły i kolorowych nici dorośli i dzieci będą mogli stworzyć swój własny atrakcyjny obraz graficzny, przedstawiający obiekt matematyczny. Projekt przygotowały: dr Anna Gąsior, dr Anna Bednarska, dr Magdalena Skrzypiec oraz dr Anna Walczuk.

  • Sinusoidalne brzmienia - syntezę addytywną dźwięku. Czy wiesz, że absolutnie każdy dźwięk może być przedstawiony jako suma prostych funkcji sinusoidalnych reprezentujących fale dźwiękowe o różnych częstotliwościach, amplitudach oraz fazach? Na stanowisku będzie można doświadczyć syntezy addytywnej na własnej skórze i samemu  spróbować tworzenia własnych dźwięków oraz wygrywania za pomocą nich melodii. Dr Eliza Jackowska-Boryc, lic. Ignacy Zając oraz lic. Michał Adamczyk pokażą, jak dodawanie do siebie coraz większej liczby wyrazów szeregów Fouriera prowadzi do zbliżania się fali do odpowiedniego kształtu. Towarzyszące dźwiękom wybrzmiewającym z równań wizualizacje dodatkowo pozwolą lepiej zrozumieć sam proces syntezy.

 

 

Lubelski Piknik Naukowy odbędzie się już 11 września 2022 r. (niedziela), w godzinach od 10:00 d0 16:00. Do zobaczenia na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur!

Wstęp oczywiście wolny.

    Aktualności

    Data dodania
    8 września 2022