Promieniotwórczość i jej zastosowania - wykład (03.04.)

Serdecznie zapraszamy na czwarty wykład z cyklu Spotkania z Fizyką i Matematyką! Jest to jedna z form popularyzacji nauki, mająca na celu przybliżenie pasjonatom nauk ścisłych, uczniom, nauczycielom, studentom, a także wszystkim zainteresowanym, ciekawych zagadnień i aktualnych problemów nurtujących matematyków i fizyków.

Wykłady prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy, którzy w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego wyjaśniają wybrane zagadnienia. Wykłady są uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami oraz materiałami multimedialnymi.

W obecnej edycji słuchacze będą mogli uczestniczyć w czterech popularnonaukowych wykładach: dwóch z zakresu matematyki oraz dwóch z zakresu fizyki. Wykłady będą miały formułę zdalną.

Najbliższy wykład odbędzie się 3 kwietnia 2023 r. o godzinie 17:00 online. Prelekcję "Promieniotwórczość i jej zastosowania. Czy mamy się czego bać?" poprowadzi dr hab. Bożena Jasińska z Instytutu Fizyki UMCS.

Abstrakt wykładu

Zjawisko promieniotwórczości naturalnej człowiek odkrył niewiele więcej niż sto lat temu. W tak krótkim okresie zdołaliśmy znaleźć wiele zastosowań, w których wykorzystuje się własności emitowanego promieniowania: zarówno cząstek jak i fotonów energii. Powszechnie wykorzystywane są również ciężkie izotopy promieniotwórcze, zarówno w medycynie jak i przemyśle. Począwszy od najbardziej znanych – elektrowni jądrowych, które budzą lęk w społeczeństwie, przez wiele urządzeń wykorzystywanych w diagnostyce i terapii medycznej (jak tzw. prześwietlenia, tomografia czy „wypalanie guzów nowotworowych), aż do takich mniej znanych jak sterylizacja urządzeń medycznych czy żywności.

Ponieważ tzw. promieniowanie jonizujące wpływa na ludzki organizm (oddziałuje z cząsteczkami budującymi nasz organizm), mimo że powszechnie je wykorzystujemy – budzi w nas lęk. Czy uzasadniony? Albo raczej, kiedy jest on uzasadniony? Otóż wszystko zależy od tzw. dawki promieniowania, którą pochłonie nasz organizm.

Do wykładu można dołączyć poprzez stronę archimedes.umcs.pl

    Aktualności

    Data dodania
    29 marca 2023